Уместо база НАТО, у Пољској само редовне вежбе
ВАРШАВА - Пољска не може да рачуна да ће на предстојећем самиту НАТО почетком септембра у Велсу пасти одлука о изградњи базе на њеној територији, већ само да ће се у Пољској редовно обављати савезничке војне вежбе, изјавио је пољски министар одбране Томаш Шемоњак.
"Не мислим да ће се у документу са самита наћи формулација стално војно присуство", казао је Шемоњак у интервјуу који објављује Жечпосполита.
По речима пољског министра, западни савезници ће се у Њупорту договорити да у балтичким земљама и Пољској крене серија војних вежби и маневара и да се ту изгради инфраструктура и магацини који би били неопходни за брзо прихватање снага НАТО у случају оружаног сукоба.
"Нама таква концепција одговара. Не правимо од речи 'stalni' некакав фетиш. Боље је када војници НАТО који долазе, вежбају са нашим него да седе у касарнама. Још од пролећа се код нас смењује 300 до 400 америчких војника, на јесен ћемо примити у три смене по 400 британских војника. Подстичемо савезнике на војне вежбе на терену Пољске. Савезничко војно присуство се тако povechava", казао је Шемоњак.
Пољска је, заоштравањем сукоба у Украјини и пошто је Русија анектирала Крим, зацртала као циљ који би обновио осећање безбедности, да добије две моторизоване бригаде НАТО, најбоље америчке, смештене стално у базама у Пољској.
Шеф пољске дипломатије Радослав Шикорски упозорио је да тиме Пољска не тражи ништа више него што имају неки западни савезници, неке старе чланице Европске уније и Турска и да не може трећа страна, Русија, да одлучује о плановима Алијансе на територији својих чланица.
Аналитичари и коментатори, међутим, сложно оцењују да Запад не жели да изградњом база на територији некадашњих совјетских сателита раздражи Русију.
"Неки савезници доживљавају реч 'stalno' као обавезу на вечност и не желе да се ангажују", додао је још један разлог одбијања министар Шемоњак.
Пољски министар нагласио је да је за земљу и њену безбедност ипак кључно пре свега то како би НАТО заиста реаговао по члану 5. Вашингтонског споразума који говори о колективној одбрани и како би реализовао одбрамбене планове у реалној ситуацији.
Немачки аналитичар, дугогодишњи извештач немачких медија из Источне Европе, Клаус Бахман изјавио је за Суперекспрес да би реакција НАТО на основу члана 5. била у случају преливања сукоба у балтичке земље или Пољску знатно енергичнија него како Алијанса реагује на сукоб у Украјини, али да није сигуран да ли би се баш допала Пољацима, Летонцима, Литванцима или Естонцима.
"Велике земље поштују међународне обавезе када је то у њиховом интересу. Када није, једноставно их погазе. Ко ће их спречити? Нема никакве више инстанце над њима и тих пет сталних чланица Савета безбедности УН које имају право вета, могу да раде шта им се свиди", казао је Бауман пољском таблоиду.