Утицај мириса на памћење
Нове студије показале су да мириси могу значајно утицати на формирање човекове меморије. Истраживачи сматрају да ово откриће може помоћи у раном откривању и решавању проблема везаних за памћење.
Интернационални тим, предвођен научницима са Универзитета у Квинсленду, базирали су повезаност мириса и памћења на огледу који је показао да меморија мириса код пчела регулише рецепторе у њиховим антенама. Антене пчела функционишу на сличан начин као и људски нос, према речима Др. Џудит Рајнхард и професора Чарлса Клаудијаноса, са Универзитета у Квинсленду.
Тим истраживача открио је да мириси представљају окидаче сећања на одређене догађаје, те да дугорочно сећање на мирис, сачувано у људском мозгу, регулише осећај мириса у носу, утицајем на молекуларне рецепторе.
Приоритети у одабиру одређене врста хране и пића, такође су повезани са нашим доживљајем мириса, а сачувана сећања на мирисе модификују нашу перцепцију.
“Укратко, наш доживљај мириса обликује наше преференције”, додала је Рајнхард.
Клаудијанос наводи да ова открића могу помоћи у објашњењу варијетета перцепције мириса код људи, те неуролошких механизама који леже у позадини феномена “стечених укуса”. Знање о овоме омогућиће велики увид у разумевање наше перцепције хране и арома, каже он.
Ова открића такође могу поставити и кораке за откривање раних проблема са формирањем меморије и њеним повраћајима у људском мозгу.
Код особа које пате од тегоба попут аутизма и шизофреније или неуродегенеративних поремећаја попут Alchajmerove и Паркинсонове болести, може се уочити често мењање осећаја перцепције мириса, кажу истраживачи.
Истраживање је објављено у "Јоурнал оф Неуросциенце".
(извор: indianaexpres.com)