Васкршњи обичаји широм света
Васкрс се широм света прославља на најразличитије начине – уз традиционалну трпезу и занимљиве обичаје, од ″лова на јаја″ по баштама и свечаних поворки до пуштања змајева.
У Француској се на Васкрс, после традиционалне мисе и потраге за скривеним јајима по башти, породица окупља око печеног јагњета на трпези, а за сутрадан је обично предвиђен породични излет, док се на југозападу земље у Васкршњи понедељак прави џиновски омлет.
Италијани овај празник дочекују уз коломбу, колач у облику голубице која је симбол добрих вести, а сличан златножути васкршњи колач, који се назива мона, пече се и у Шпанији, понегде и с јајима која се ређају по површини пре печења.
У Енглеској на празничном столу уместо јагњетине углавном служе шунку, док су ускршња јаја и тамо обавезан део празника. Мали Енглези често иду од куће до куће тражећи слаткише.
Такав обичај је присутан и у Финској, где деца на Васкрс, маскирана у старице или вештице, куцају на комшијска врата и добијају бомбоне и чоколаде. Традиција "ускршњих вештица", која се назива Вирпоминен, потиче из легенде, према којој тролови и вештице излазе између Великог петка и васкршње недеље.
У скандинавским земљама се верује и да на Васкрс треба устати рано јер се тада може видети како сунце плеше. Жута боја сунца је, иначе, боја којом се украшавају јаја у Норвешкој, Шведској и Данској.
Швајцарци уочи Васкрса украшавају изворе и фонтане, одајући почаст води, која је неопходна за живот, а Васкрс је празник обновљеног живота.
У Пољској на Васкршњи понедељак пријатељи једни друге поливају водом како би "спрали грехе", па се зато тај дан и назива Смигус Дингус, што значи "мокри понедељак". Пољаци јаја боје или украшавају ланеним влакнима, док се Руси придржавају традиционалног кувања јаја заједно с љуском од црног лука.
Руси за трпезом уживају у јагњетини на маслацу или печеној шунки, за десерт се сладе куличом - колачем од киселог теста с румом и шафраном, а ту је и пашка, "чизкејк" у облику пирамиде.
И Грци Васкрс дочекују уз јаја и јагњетину, као и магеирицу - супу за јагњећом изнутрицом, а сви за столом се потом с три прста "туцају" јајима, која су углавном обојена у црвено – симбол Христове крви.
У Немачкој, традиционална ускршња ватра окупља увече родитеље и децу, као симбол сунца, који слави пролеће и крај зимског периода.
Немци имају још један обичај - то је Остербаум, васкршње дрво или жбун украшен обојеним љускама од јаја, као плодовима који симболизују повратак топлоте.
У САД-у васкршњи зека доноси деци чоколаде, бомбоне и манчмелоу. Амерички председник на Васкршњи понедељак организује велико котрљање јаја у врту Беле куће.
(cdm.me)