ВАЖНА КАРИКА ЕНЕРГЕТСКОГ ПОВЕЗИВАЊА: Србија доприноси помирењу у региону
БЕЧ - Европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан изразио је данас захвалност Србији на њеном доприносу у енергетском повезивању региона Западног Балкана.
Хан је, на министарској конференцији Енергетске заједнице у Бечу, рекао Танјугу да је Србија пуно допринела приступу енергетског повезивања, која је од користи не само грађанима, већ помаже и помирењу у региону.
Припреме за Самит
"Захвалан сам и напретку у енергетском сектору у циљу смањења зависности региона од извора енергената", поручио је Хан. Он је објаснио да су учесници састанка у Беч допутовали како би се припремили за Самит о Западном Балкану, који ће бити одржан крајем августа у главном граду Аустрије, као наставак Берлинског процеса.
На министарском заседању ЕЗ, од пет пројеката дефинисаних као приоритет Западног Балкана, који ће бити део разговора у оквиру Европске комисије о финансирању, четири се тичу Србије, а први је енергетска интерконекција са Бугарском, рекао је раније данас Танјугу министар енергетике Александар Антић.
Листа приоритета
Антић је рекао да је као први приоритет дефинисана интерконекција са Бугарском, а да су на листи приоритета и електроенергетске интерконекције пре свега са Румунијом, односно 400 киловатни далековод Панчево - Рашице. Минстар је додао да је као приоритет дефинисана и интерконекција између Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе такође 400 киловатним каблом.
"Она је за нас изузетно важна, јер ствара предуслов за каснију интеконекцију са подводним каблом који ће спајати Црну Гору и Италију, као и део трансбалканског коридора, такође на 400 киловатном напону, електорконекција Крагујевца и Краљева", прецизирао је Антић.
Према његовим речима, поред тог састанка на нивоу шест министара енергетике Западног Балкана, српска делегација је имала и изузетно успешан састанак са комесаром за европску политику суседства и преговоре о проширењу ЕУ Јоханесом Ханом. Српски министар је додао да је усвојена и заједничка изјава која, пре свега, садржи основне принципе за повезивања тржишта, изградњу интерконекција, даљу либерализацију тржишта, односно потребе да се регионални односи у области енергетике унапреде, јер енергетика не познаје границе.