ВЕЋЕ ПАРЕ ЗА КУЛТУРУ: Џез фестивал поново зарадио, следеће године буџет већи за око 50 одсто
Градски менаџер је причао о плановима за наредни, 32. Београдски џез фестивал.
Организациони одбор Београдског џез фестивала одржао је седницу којом је председавао председник Одбора Горан Весић на којој је усвојен Завршни извештај 31. Београдског џез фестивала који је одржан од 27. октобра до 2. новембра 2015. године.
Константовано је да Београдски џез фестивал послује другу годину заредом са пословним добитком јер су приходи од Града Београда, Министарства културе, амбасада и културних центара као и спонзора и донатора износили 17.560.187 динара, а сви расходи фестивала 15.121.775 динара што значи да добитак износи 2.438.412 динара.
Овај добитак биће уложен у уплату резервација за џез музичаре који ће свирати на 32. Београдском џез фестивалу као и у програме едукације младих о џезу од који је најважнији бесплатни викенд концерт под називом ”Џез за Џ”, рекао је председник одбора Горан Весић.
На главном и пратећем програму 31. Београдског џез фестивала учествовало је 104 извођача из 17 земаља, у оквиру 21 састава. О фестивалу је извешатвало 100 новинара од чега 17 страних из девет земаља и то САД, Велике Британије, Холандије, Пољске, Летоније, Француске, Шпаније, Румуније и Македоније. Они су о фестивалу и Београду објавили 560 текстова (а делића тадашње атмосфере се можете подсетити на линку ОВДЕ)
– Овај, 31. Београдски џез фестивал пратило је 11.200 посетилаца што је повећање у односу на 2014. годину када је било 9.300 гледалаца. Основни утисак страних новинара и извођача је да Београд има најмлађу џез публику у Европи. Управо зато наша одлука да прошле године снизимо цену улазница са 530 на 430 динара показала се исправном јер смо на тај начин желели да изађемо у сусрет младима. То радимо неколико година уназад не само кроз цену улазница већ и популаризацијом џеза кроз различите програме као што су радионице, бесплатни викенд концерти Џез за Џ и дајући шансу нашим младим џез музичарима – рекао је Весић.
Он је додао да сада када смо однеговали младу џез публику време је да на џез фестивалу понудимо и програме које жели џез публика средње генерације која је иначе доминатна на свим другим фестивалим у Европи.
– Зато ће 32. Београдски џез фестивал бити другачији и амбициознији од претходних јер смо себи дали задатак да буџет буде скоро 26 милиона динара што значи већи за скоро 50 одсто у односу на прошлу годину. Град Београд је буџетом за 2016. годину повећао издвајања за џез фестивал са 7,5 на 9 милиона, а очекујемо и да Министарство културе повећа износ који даје овом фестивалу о чему сам разговарао са министром Тасовцем. Биће неопходно да обезбедимо више спонзора и донатора на чему радимо и верујем да ћемо овај циљ испунити. Будемо ли успели, 32. Београдски џез фестивал ће, по именима музичара који ће наступизи, бити најјачи од обнављања његовог рада 2005. Године – изјавио је Весић и додао да ће Организациони одбор све учинити да списак учесника објави до краја марта како би посетиоци фестивала знали шест месеци раније кога ће моћи да слушају и тако купе карте на време.
Весић се захвалио свим компанијама које су спонзорским и донаторским уговорима помогли организацију Београдског џез фестивала јер улажу у праве вредности и изразио очекивање да ће ове године моћи значајније да помогну фестивал како бисмо направили значајан искорак према оном што је наш џез фестивал значио седамдесетих година прошлог века.
Он је рекао да Београд има дугу и значајну џез традицију јер се ова врста музике свирала у нашем граду свега годину дана после Париза и да зато сматра обавезом да се учини све добијемо Музеј џеза.
Организациони одбор је одлучио да у сарадњи са туристичким организацијама Београда и Србије покрене кампању у земљама региона како би на нашем џез фестивалу било више стране публике.