ВЕЋИНА ПОДРЖАВА: Од Нове године МАРИХУАНА ЛЕГАЛНА у БиХ?
Након што је Универзитетски клинички центар РС (УКЦ РС) већ формирао комисију која ће дати стручно мишљење у вези са легализацијом марихуане у медицинске сврхе, ускоро би слична комисија требало да буде основана и на нивоу БиХ, а према предвиђањима, до законске употребе канабиса требало би да дође већ од Нове године!
Како су потврдили из Министарства цивилних послова БиХ, комисија за опојне дроге ускоро би требало да расправља о покретању свих активности на основу иницијативе за покретање процедуре за измене и допуне закона којим се регулише употреба канабиса у медицинске сврхе, а коју су им пре два дана доставили из Удружења Коморе магистара фармације ФБиХ.
Заједнички став
- Министарство цивилних послова и Министарство безбедности добили су допис којим се тражи покретање процедуре за измене и допуне закона којим се регулише употреба канабиса у строго контролисане медицинске сврхе. Иницијативом се предлаже формирање радне групе у којој би, поред представника релевантних министарстава и других институција, узели учешће и експерти из области фармације, односно представници Коморе фармацеута ФБиХ који су спремни да пруже стручну помоћ у спровођењу иницијативе и расветљавању разлога због којих би требало да дође до измена и допуна важеће легислативе у вези са предметним питањем. Иницијатива је тек пре два дана стигла у министарство, тако да још нису покренуте конкретне активности, али би требало да буде упућена Комисији за опојне дроге ради спровођења наредних активности - потврдили су из Министарства цивилних послова БиХ.
За легализацију 92 одсто испитаника!
Press је након низа текстова у вези са легализацијом канабиса у медицинске сврхе на свом порталу објавио анкету у којој су читаоци упитани какав је њихов став по том питању.
Тако је на питање - да ли подржавате легализацију марихуане у медицинске сврхе чак 92 одсто читалаца одговорило је потврдно, док је њих само осам одсто било против коришћења канабиса за лечење оболелих.
Директорка Агенције за лекове и медицинска средства БиХ, Наташа Грубиша, подржава сваку иницијативу којој би циљ био легализација марихуане у медицинске сврхе и наглашава да је веома важно да министри здравља РС и ФБиХ, те министар цивилних послова БиХ заузму заједнички став у вези са овим питањем.
- Тек кад се усагласе сви надлежни на оба нивоа власти биће створени несметани услови за легализацију канабиса за коришћење у медицинске сврхе. Важно је да то постане државни пројекат јер се на ентитетском нивоу може највише дати стручно мишљење надлежних удружења и институција. На крају, остаје да видимо како ће Комисија за опојне дроге реаговати на све ове иницијативе, а која на основу стручних предлога треба да да свој став - наводи Наташа Грубиша.
Према њеним речима, Агенција за лекове је на располагању када је реч о раду на утврђивању потребе и могућности за легализацију медицинског канабиса и радо ће се одазвати на све стручне расправе.
- Наш став је да би било корисно да буде легализовано коришћење канабиса у медицинске сврхе, јер би то омогућило пацијентима да узимају проверене лекове, а не да их набављају са црног тржишта. Добро је да полако струка узима учешће и покреће иницијативе које би могле да доведу до легализације - рекла је Наташа Грубиша.
Једноставно решење
Да би легализација канабиса могла да добије свој епилог, чак до краја ове године, тврди председница Савеза жена оболелих од рака дојке "Искра", Азра Икаловић. Она наглашава да је важно што су се удружења оболелих од рака и мултипле склерозе у БиХ удружила у настојању да пацијентима буде омогућено лечење канабисом.
- Закон није проблем и ми имамо једноставно решење, тако да се надамо да ће ускоро доћи до легализације која је за нас велика ствар, јер већина нас већ користи те препарате. Ипак, важно је да то и законски буде уређено да не морамо више да узимамо марихуану од дилера по улици и да размишљамо да ли је то уопште оно што нама треба - закључила је Икаловићева.