Вечитима још две године
БЕОГРАД - Академци који су факултете уписали пре 2006. године добиће рок од још две године да се домогну дипломе и ослободе етикете "вечитих" студената, а нови закон убрзаће процес нострификације диплома.
Ово је један од компромиса које доноси нови нацрт измена и допуна Закона о високом образовању. Од свих осталих новина овог текста очекује се да унапреде високо школство и да пооштре контролу.
Ако овај документ, за који је започела јавна расправа, буде усвојен, окончаће се и агонија са нострификацијом страних диплома.
"Кадровски ћемо ојачати ЕНИК центар у оквиру Министарства и он ће се бавити нострификацијама диплома за рад. Намера нам је да поједноставимо цео поступак и да се признаје ниво стеченог знања, а не да се упоређују страни студијски програми са домаћим", објашњава проф. др Миодраг Поповић, проректор Универзитета у Београду и сарадник Министарства просвете на изради овог закона.
Ове измене правила нострификације су, према мишљењу министра просвете др Срђана Вербића, важне и због враћања што већег броја младих из иностранства.
Мењање овог важног документа требало би и да уведе строжа правила и контролу у раду високошколских установа. Ако посланици дају "зелено светло" за измене, неће више бити предугих рокова за акредитације и неограничених дозвола за рад факултета, пишу "Новости".
"Комисија за акредитацију имаће рок од 15 месеци да неку институцију акредитује или је коначно одбије. Уколико прекрше рок, Комисија ће бити распуштена. На њима ће бити огромна одговорност. Ако је незадовољна, управа факултета или универзитета моћи ће да се жали Националном савету за високо образовање, али он више неће иматимогућност да одобри нешто што је КАПК одбио, већ само да поништи одлуку и врати Комисији на још једно разматрање", додаје Поповић.
Нови закон требало би да натера факултете на транспарентније финансирање и одређивање школарина. Подаци о томе мораће да буду јавни. А обавеза универзитета биће и формирање и ажурирање информативног система, с апотребним подацима о наставницима и студентима. Јавне ће морати да буду и докторске дисертације, доступне у електронској форми.