Видео игрице ефикасније од лекова у борби против депресије
Компјутерске игрице "мозгалице" могле би да буду исто толико ефикасне, па чак и ефикасније од лекова, у лечењу тешких облика депресије код старих особа, тврди тим америчких и кинеских научника.
Студија, објављена у часопису Натуре Communications, обухватила је особе старе од 60 до 89 година код којих антидепресиви нису показали никакве резултате. Након само четири седмице играња компјутерских игрица дизајнираних да поспеше рад мозга, ови старци су живнули.
Пројекат је развијен како би се тестирала теорија по којој мозак може да се регенерише интензивним вежбањем - да поврати старо знање и меморију и побољша процес доношења одлука, што све може да ублажи депресију. Претходна истраживања су показала да "зарђалост" појединих интелектуалних функција изазива отпорност на антидепресиве. Лекови често споро делују, а резултати су неубедљиви.
"Упркос значајном напретку, конвенционални облици лечења антидепресивима нису у стању да многим старијим људима умање депресију и олакшају патње", истиче се у студији, преноси АФП.
Тим стручњака из САД и Кине укључило је 11 особа у програм четворонедељног компјутерског тренинга, а затим их је тестирао како би проверили да ли је дошло до побољшања како у ублажавању депресије, тако и у ефикаснијем раду мозга.
Упоредили су њихове резултате са резултатима групе од 33 старих особа који су, уместо компјутерске терапије, добијали антидеспресив есциталопрам. Резултати су указали да су вежбе путем компјутерских игрица исто толико ефикасне у сузбијању симптома депресије колико и есциталопрам.
"Наиме, 72 процената њих је ушло у ремисију", изјавила је за АФП коауторка студије Сара Моримото са њујоршког Института за геријатријску психијатрију. Компјутерске игрице су, такође, побољшале фунцкије мозга које се тичу доношења одлука ефикасније од есциталопрама.