ВОЗИЋЕМО СЕ НА КУГЛАМА: Гуђир представио гуму "Еагле 360" која ће заменити ТОЧКОВЕ (ВИДЕО)
Будућност вожње делује врло егзотично.
За неколико деценија може се десити да уместо на добро познатим аутомобилским пнеуматицима почнемо да возимо на гуменим лоптама! То је идеја коју је представио Гуђир ("Goodyear") на регионалној презентацији одржаној на Брду код Крања, у Словенији. Идеја је да пнеуматици названи Игл 360 ("Еагле-360") покрећу аутомобил технологијом магнетне левитације, која се увелико користи у Кини, где овакви возови достижу брзину од 500 километара на сат. Пнеуматици будућности намењени су за аутономну вожњу, а не би имали физичке везе са аутомобилом.
- Реч је о напредној технологији сензора и гуме Игл 360 јединственог лоптастог облика, који може да се окреће за 360 степени, односно у свим смеровима - рекао је генерални директор Центра за иновације Гуђир у Луксембургу Карлос Чиполити.
Погледајте ОВДЕ како изгледа нови Фијатов спортски ауто који је права џепна бомба!
Активна технологија омогућава пнеуматику да смањи опасност од клизања и задржи сигуран смер вожње у ризичним условима, као што су поледица или неочекиване препреке на возној површини. Лоптасти облик обезбеђује бочну гипкост, што значи да возило може да заобиђе препреку без промене смера вожње. Игл 360 омогућава скретање у свим смеровима, па је једноставније и лакше паркирање.
У концептуални пнеуматик уграђени су сензори који бележе стање на путу, укључујући временске услове и возну површину. Захваљујући технологији Гуђира за праћење хабања газећег слоја и притиска у пнеуматику, сензори бележе и поравнавају хабање пнеуматика и тиме омогућавају већи број пређених километара.
Газећи слој пнеуматика имитира шару мождане коре, а вишесмерни блокови и канали доприносе сигурном контакту с подлогом. При обликовању дна канала дизајнери Гуђира угледали су се на сунђер који је у сувом стању чвршћи, а у мокром мекши. Иновативна текстура апсорбује воду на путу и центрифугалном силом одводи је са газеће површине, чиме смањује опасност од аквапланинга и обезбеђује оптималне возне карактеристике.
Погледајте ОВДЕ како и жене умеју да буду бахати возачи - ове Рускиње су баш претерале.
Иако је идеја занимљива, практична примена веома је далеко јер је потребно створити изузетно велику количину струје и осмислити целокупан систем контроле. Ипак, ништа није немогуће... Гуђир је развио специјалне алгоритме за контролу тракције и боље приањање, пише дневни лист "Курир".