ВРЕМЕ ЈЕ ДА У УРБАНИЗМУ ЗАВЛАДА РЕД: Београд спреман да спроведе озакоњење нелегалних објеката
- Град Београд, као највећа локална самоуправа у Србији, спреман је да одмах примени Закон о озакоњењу како би се коначно решио проблем већине од преко 230 хиљада нелегалних објеката који су изграђени на територији нашег града - рекао је градски менаџер Горан Весић.
Овај Закон коначно решава статус већине нелегалних објеката омогућавајући им да постану легални ако испуњавају законске услове и шаље се јасна порука да држава убудуће неће толерисати ни центиметар нелегалне градње.
Поред тога, додаје Весић, град очекује приход од озакоњења који ће бити уложен у инфраструктуру и јавне објекте као и повећани приход од пореза на имовину пошто ће се на озакоњене објекте сада плаћати порез.
Како би примена Закона о озакоњењу у Београду била ефикасна Секретаријат за легализацију ће добити из других секретаријата и предузећа правнике јер наша намера је да предмете решавамо брзо и ефикасно. У складу са обавезом Београда коју предвиђа Закон, наш Секретаријат за урбанизам је припремио предлог Одлуке о дозвољеној спратности по зонама за објекте који се налазе у поступку озакоњења - изјавио је Весић.
Како тврди, ова одлука ће бити усвојена на првој наредној седници Скупштине града која ће бити одржана до краја новембра.
Београд у четири зоне
Према предлогу ове одлуке град ће бити подељен на четири зоне. Прву зону ће чинити рубна подручја градских општина и приградске општине. Друга зона обухвата пословно – трговачке улице а трећа зона најуже градско језгро односно општине Стари град и Савски венац. Четврту зону чине сви остали делови градских општина који нису обухваћени у прве три зоне.
- На овај начин омогућићемо ефикасну примену Закона а заштитићемо одређене градске зоне који су културно и историјско језгро града. Дакле, град Београд ће у наредним недељама почети брзо и ефикасно да спроводи Закон о озакоњењу. Све надлежне комисије које Закон предвиђа налазиће се на градском нивоу како би се спречиле евентуалне злоупотребе у спровођењу Закона - истакао је он.
Весић је додао и да је Град Београд својим сугестијама и предлозима активно учествовао у процесу припреме Закона заједно са надлежним Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
- У сарадњи са надлежним министарством поднели смо шест амандмана, преко народног посланика Зорана Бабића, како би се у Закону прецизирали одређене процедуре и како би спровођење закона било лакше. Сви амандмани града Београда су прихваћени од стране Владе - нагласио је градски менаџер.
Више средстава за рад инспекција
Амандмани су се тицали дозвољене спратности односно давању овлашћења локалној самоуправи да сама пропише спратност, обавези свих који имају закључене уговоре о плаћању накнаде за грађевинско земљиште да исте уговоре изврше до краја као и прецизирању да локална самоуправа нема обавезу да наплаћену надокнаду за грађевинско земљиште фрати било ком инвеститору који је у процесу озакоњења.
- На крају, желим да истакнем да ће град Београд у 2016. години одвојити више средстава за рад инспекција, посебно грађевинске, и да ћемо бити веома одлучни да не толеришемо ни центиметар нелегалне градње. Радимо на томе да се боље координира и обједини рад са општинским инспекцијама а према Закону о планирању и изградњи град има право да преузме сваки предмет из надлежности општинске инспекције за који утврди да се по њему не поступа. Време је да у Београду, када је урбанизам у питању, после вишедеценијског хаоса завлада ред - закључио је он.