ВУЧИЋ И СТОЛТЕНБЕРГ НА ФАКУЛТЕТУ ПОЛИТИЧКИХ НАУКА: Изузетно је важно да унапредимо односе са НАТО
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да је изузетно важно да унапредимо односе са НАТО, јер се у овом тренутку суочавамо с три велика проблема, од којих је проблем тероризма горући, али ту су и регионална стабилност и избегличка криза.
Вучић је студентима на Факултету политичких наука, где је био заједно с генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, поручио да се Србија не плаши тешког и напорног рада ни реформи, да ће 2016. године имати привредни раст већи од два одсто, да ће изаћи из рецесије и имамо све под контролом, те да ће систем почети да функционише као у "не тако бројним пристојним земљама".
Оно што, међутим, забрињава је опасност од дестабилизације у региону и земљи, у чему је сарадња са НАТО важна, нагласио је Вучић.
- Свака врста нашег лошег односа са НАТО може да нам штети и прави проблеме у развоју економије и владавине права - указао је Вучић. Најавио је да ће чим се врати из посете Кини упутити писмо у којем ће затражити подршку НАТО у опреми и знању, а у вези с избегличком кризом.
Столтенберг донео добру вест
Вучић је студентима пренео да је Столтенберг донео данас добру вест, која је дошла после година партнерства и одговорног односа, а која се тиче укидања рестрикција у ваздушној зони.
- Сада имамо пуну слободу кретања авиона у горњем и доњем слоју. Моћи ћемо ускоро да поставимо радаре на југу земље, јер 16 година нисмо видели ни Врање ни Лесковац. Захваљујући НАТО, њиховој одлуци и поверењу у нашу државу имамо могућност да контролишемо небо над централном Србијом, а тиме ћемо моћи да прикажемо и наш усверенитет. Потпуно сам сигуран да то важна ствар за нашу земљу - поручио је Вучић.
Додао је да НАТО обучава наше војне кадрове што је, како каже, корисно јер ће они тако бити обучени и спремни да најбоље бране своју земљу.
- То ће бити људи који могу да иду у корак са светом, упознати са модерним технологијама и начином руковођења - навео је премијер и подсетио на одлуку Скупштине да Србија буде неутрална, те потврдио да се влада тога придржава.
"Потребно је бринути о новим генерацијама"
Приметио је и да је време за сарадњу, након, како је навео, 16 година сталног развијања мржње и лошег односа према "онима који су из нашег угла починили не лепе ствари, док је из њиховог угла то мало другачије".
- Немамо ништа од тога да причамо стално о томе шта се догодило пре 16 година, као што се говорило шта је било 1941., јер долазе нове генерације о којима је потребно бринути се - поручио је Вучић и додао: "Не желим да било ко осети шта је крстарећа ракета, нити да ми те проблеме некоме створимо. Ми на Балкану искључиво себе видимо као жртву. Било би најбоље да увек имамо овакве односе да бисмо себе заштитили од других и друге од себе".
"Сматрам да смо данас стабилна, мирна Србија"
Уз захвалност Столтенбергу што је допутовао у Београд и упутио јасне речи грађањима Србије у вези догађаја пре 16 година, Вучић је оценио да би у српској јавности сигурно добио поене ако би изговорио нешто лоше и непристојно, али то, како је рекао, не може да уради, јер је уверен да је важније шта ћемо да урадимо за нашу земљу.
- Оријентисали смо се на будућност, да говоримо о томе шта моземо да учинимо за будуће генерације - рекао је Вучић и додао да смо раније успевали да од недовољно великих пријатеља направимо непријатеље, али и од пријатеља да направимо непријатеље.
- Гледајте на једну ствар, а то је резултат, не да ли се нешто слаже са оним што вам срце каже, већ резултат на семафору. Погледајте резултате прошле политике када смо имали сукобе, и наше данашње политике и видећете мање емоција и срца, иако мислим да са много емоција и срца радимо, али сматрам да смо данас стабилна, мирна Србија, на коју нико није испалио ниједан метак, у којој је Србија спашена од банкротства, излази из кризе. Мислим да је то много бољи резултат и поносан сам на оно што на семафору данас пише - закључио је Вучић.
Представницима града Београда Вучић се пред почетак обраћања студентима обратио опаском да они долазе увек кад долазе Американци или представници НАТО, а да их никад нема кад дођу неки други.