Вучић: Треба да мењамо навике, да се боримо, а не да чекамо
Премијер Србије Александар Вучич гостовао је на РТС-у, а у фокусу су била питања шта је решење за пропале српске фабрике, јавна предузећа и раднике из јавног сектора, да ли Влада Србије планира нове мере штедње, о чему је насамо разговарао са премијером Албаније, као и о тренутној спољној политици државе.
''Мислим да ће 2015. година бити лакша него ова, али ипак ће бити тешка јер ће се прави резултати реформи видети тек од 2016. године. Желим да кажем да смо на корак од потписивања са ММФ-ом што значи да имамо план и програм, који је прихваћен од стране ММФ-а. После само шест месеци направљен је план за излазак из кризе, он је добар, то потврђује цео свет, и Немачка и Русија'', рекао је Вучић.
''Политичким партијама је одузето 35 одсто из буџета. Акцизе смо наплатили боље него икада, и мислим да лидери синдиката одлично разумеју све бројке и знају д аово мора да се уради, али је лакше ићи линијом мањег отпора. Прво морамо да мењамо себе, па да видимо шта треба држава, а она мења много ствари'', каже Вучић и додаје ''пореским дужницима наплаћујемо застареле обавезе боље него икада, тајкунима исто. Морамо да се сви стегнемо, да би нам било боље. Биће нам боље када будемо радили више и поштовали правила, уместо да кукамо И да се преко туђих леђа мере спроводе''.
Он је истакао да су тешке мере увођење реда у јавним предузећима, побољшање рада нашег јавног сектора, јачање приватног сектора, озбиљнија наплата ПДВ-а, то су ствари које се морају урадити у напредном периоду. Прмеијер је подвукао да нова радна места доносе мањи јавни дуг, мањи дефицит, а више новца у буџету. У разговору са Путином, каже Вучић, обезбеђена је нижа цена гаса за три или четири велика предузећа у Србији, да радници имају своје плате, макар била приватизована.
''Хтели смо добар план, на чему захваљујем некима из опозиције што су то препознали, конкретно господину Чедомиру Јовановићу. Зар бисмо радили нешто што ће нам срушити популарност. Ове мере смо донели како бисмо могли да младим људима обезбедимо радна места. Кад дефицит падне испод 4 одсто, а раст буде стабилан -1,5 до 2 одсто, тада неће бити важно ко ће да влада јер земља неће имати структурне проблеме. Овде смо где смо јер деценију нико није предложио ниједну меру која ће донети добро нашем народу'', каже Вучић.
''Држава није ћуп из ког се може узимати колико се жели''
Упитан да ли ће држава прихватити дугове Железаре, премијер је рекао:
''Да, мада је држава највећи поверилац дугова Железаре. Кад кажу да дајемо Железару као поклон, не кажу да дајемо паре да сачувамо 5.000 радних места. То радимо и са ФАПом. То су ствари које морамо да урадимо да дигнемо привреду''.
Коментаришући стање у просвети премијер је показао разумевање, али је закључио да држава није ћуп из ког се може узимати колико се жели и да ће се све срушити уколико се направи само један изузетак.
''Кад сам прихватио да водим државу, питао сам себе хоћеш ли да водиш трик политику, да завараваш људе или да радиш за успех народа. Спреман сам да платим цену, јер хоћу да уђемо у историју, да се каже како је неко био спреман да ради за напредак. Не постоји ниједан човек из света који ове мере не подржава. Председници Америке, Русије, немачке владе, сви су за изато верујем да смо, после безброј година чекања близу да склопимо ову нашу Рубикову коцку. Рак се не лечи андолом и апсирином. Грчка је ишла на 45 одсто смањење плата, отпустила целу државну телевизију, али зато полако успевају да преброде кризу. Требало је да ове мере спроведемо пре 4 до 5 година, али ти људи нису имали храбрости. Ја је имам. Живим за модерну и успешну Србију.'', каже Вучић.
''Ако нам приходи буду расли као у скорашњем времену, биће све како треба''
Говорећи о предузећима у реструктуирању Вучић је рекао да реално ради око 40 предузећа, а да остале ''плаћамо да постоје''.
''Можемо да нађемо некога ко би да их купи, да нађе излаз. Да би привреда оздравила, морали смо да утврдимо шта ваља, шта не. Да откријемо шта је здраво, а шта нездраво ткиво... Ево ФАП-а, правог примера како треба да се решавају проблематична државна предузећа. Што то пре нису решавали, већ је то чекало некога ко је смео да пресече, да покуша да реши проблеме'', каже премијер.
Коментришући то што су претходним владама реформе тешко ишле, премијер је истакао да је то тако јер је лакше да седите, да у 2 сата завршите смену и идете кући.
''Ево погледајте обнову земље која је импресивна. Ето, до 20. децембра биће готове све куће. Дакле, може да се нешто заврши, само ако се хоће. Зато су реформе у јавном сектору тешко ишле. Директори у ЕПС-у сами расписују тендере, имају тежину, и реформе значе крај свемоћи партијских кадрова, очување таквих позиција. Зато су реформе тешке. Мени је партија драга, али ми је дража Србија. Разумем наставника у основној школи, али да ли они размишљају да то морамо да урадимо да би нам било лакше за највише две године. Кад конзервативни ММФ то препознаје - да имамо резултате који су међу најбољима, онда је ваљда то нека потврда. Ако нам приходи буду расли као у скорашњем времену, биће све како треба. Од нас све зависи, немамо тутора, већ оне који су са нама'', каже Вучић.
Незапосленост пада сваког месеца у последњих осам месеци
''У овом месецу је мања за 8.400, тј 0.96 одсто. Од маја до октобра запослено је око 130.000 лица, а незапосленост је пала на 17,6 одсто. Била је 26,3 кад сам ушао у Владу, према Националном савету за запошљвање, и та се бројка не мења тако лако за само шест месеци. План за 2016. годину је да повећамо запошљавање у приватном сектору. Од 2008. године и касније су пребацили људе из приватног у јавни сектор да би купили социјални мир . Зато ћемо инвестиције усмеравати у приватни сектор, људи желе да раде у приватном сектору. И само тако ће бити структуралних реформи краја. Нећемо да повећавамо ПДВ, иако је мањи од хрватског и мађарског. Хоћемо да поправимо пословни амбијент. Тако смо довели немачке и француске компаније, да их уведемо овде И привучемо њихове инвестиције'', каже Вучић.
Упитан шта Србија сада може да понуди немачким фирмама, а раније није могла, премијер је одговорио да је то политичка стабилност, тржиште од милијарду људи, јер имамо споразуме о слободној трговини са Турском, ЕУ, Русијом...
''Закон о планирању и изградњи ће променити оцену пословног амбијента на светком нивоу јер смо сад међу најгорима. Ево Закона о раду као доказа да можемо да донесемо добре легислативне промене. Закон о заштити узбуњивача је такође добар посао који приводимо крају ради борбе против корупције'', каже Вучић.
Коментаришући посету премијера Алабније, Вучић је рекао да је разговор који су водили у четири ока био тежак, али да се о разговорима који се тако воде не прича.
''Важна смо земља у региону и зато тежимо стабилности. Желимо у ЕУ, радимо на свему, али нећемо да будемо ичији послушници. Ко ће да нам надокнади милијарду евра штете нашим сељацима или цену за гас, ако уведемо санкције. Хоће ли ЕУ да нам накнади штету као Пољској што је? Не'. Морамо да завршимо са случајевима тајкунско-политичког богаћења на рачун грађања Србије. Оних који су од банака добили новац, а не планирају да га врате, па да држава враћа дугове И исплаћује повериоце. У минусу смо 150, 200 милиона евра. Више потрошимо на њихова богаћења, него што можемо да уштедимо на неке друге рачуне. Постојали су људи који су живели за то да буду што богатији, а Србија сиромашнија. Поплаве су нас омеле у том послу, али И због пада прихода ПДВ у периоду јун-августа, али сада смо вратили фокус. Држава не може да узима од народа и плаћа цехове тајкуна како би они богато живели. Срамота је колико нису храбри сада, кад се скривају, а били су храбри кад су узимали паре да би летели авионима.', каже Вучић.
Упитан да ли је могућа истинска борба против корупције премијер је потврдно одговорио, подвукавши да ће бити кажњени сви они који су радили непоштено.
''To није питање једног, два милиона евра, већ стотина милиона. Читава генерација тајкуна је живела богато док је Србија пропадала. Постоје две врсте људи - једни који своју визуру прилагођавају стварности и они који живе у прошлости. Ови други кажу да смо вратили земљу у деведесете. По чему? Што се боримо са корупцијом, што имамо аранжмане са ММФ као никад пре, што у Београд долазе светски званичници, што нам је стопа криминалитета никад мања и процент решавања кривичних дела никад већи? Е, ти људи не могу да поднесу да се Вучић променио, јер се они нису променили. Морају да кажу нешто против њега, али то народ ове земље добро разуме'', каже премијер.
Премијер је рекао да у случају Беко постоји помак, а да су, када је реч о нападу на декана ФПН, ухапшена двојица нападача. Коментаришући повратак Војислава Шешеља, премијер је рекао да му искрено жели добро здравље, а да, када је реч о политици, жели да се бави политиком будућности, а не политиком прошлости.
Премијер је говорећи о аспектима рада владе којима није задовољан, рекао да их има много, а да су међу њима и неке које се односе на његов рад, али да ће се са више енергије борити за напредак земље.
''Svaku суботу радимо, 28 пута сам био у Обреновцу од поплаве'', каже премијер.
Говорећи о реконструкцији владе, премијер је рекао да ће се у јануару анализирати урађено.
''Ако нађемо боља решења, биће, ако не, идемо овако док неки шраф зарђа, па да га мењамо. Систем мора да ради боље'', закључује Вучић.
Погледајте и: