Вучић о уласку у ЕУ: Нисмо уморни, већ нестрпљиви
БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да Србија чини све како би остала чврсто на свом путу ка Европској унији и испунила све своје обавезе.
Он је у емисији "Глобал конверсејшен" на каналу Јуроњуз, одговарајући на питања шта мисли када ће Србија ући у Унију, нагласио да се не ради о времену већ о садржини. Вучић је указао да међу грађанима Србије, за разлику од умора од проширења у ЕУ, постоји замор од стрпљења.
Улазак у ЕУ: постоји замор од стрпљења
"Ја сам увек искрен и ништа не кријем, а постоје многи политичари у региону који ласкају званичницима ЕУ, а ја говорим оно што мислим. Ако говорите о замору од проширења онда постоји и замор од стрпљења", рекао је он. Вучић истиче да је Србија уложила пуно напора, енергије и времена и политичке снаге у тај процес, започела тешке економске реформе, постигла пуно у дијалогу са косовским Албанцима. "А онда видите, а нисте чак ни поштовани на начин, не како очекујете, већ како мислите да би било нормално", истакао је Вучић у емисији која је снимана у Београду.
Говорећи о процесу нормализације односа са Приштином, он је рекао да је постигнуто пуно, иако то за Београд није лако питање, и подсетио да је недавно постигнут договор о правосуђу, а да се и данас преговара о енергетици и телекомуникацијама.
Постоји ли "дијалог на високом нивоу"?
На питање да ли постоји дијалог на високом нивоу, ако се има у виду да је садашњи косовски министар спољних послова Хашим Тачи хтео да дође у Србију, али није могао, јер би био ухапшен, Вучић је рекао: "Постоји дијалог на високом нивоу. Али он је знао да ће се то десити, јер је постојала пресуда из 1999. године."
На опаску новинарке да је Тачи то оценио као недостатак политичке воље, Вучић је одговорио: "Да ли бисте волели да видите да је влада у позицији да аболира пресуде? Не видим да би то предстваљало демократску вредност и свако би у свету то критиковао", рекао је Вучић. Тачи зна, додао је Вучић, да сам спреман да се састанем са њим било где и било када, али не овде. "Он је то знао од почетка", закључио је Вучић.
Говорећи о прошлогодишњој утакмици Србије и Албаније која је прекинута због инцидента са дроном, Вучић је рекао да је то била велика провокација, али да је Србија реаговала добро, смирено и да је заштитила албанске играче.
"Показало се да је неко хтео да нас провоцира, али и да смо ми одреговали мирно и неагресивно", рекао је Вучић.
Он је подсетио да је недуго после тога албански премијер Еди Рама дошао у Београд, као и да ће он ускоро отићи у Тирану.
"Ми хоћемо стабилан регион, то је оно што нам је потребно", рекао је Вучић, истичући да је стуб политике ове владе политичка и безбедносна стабиланост и да је у то доста инвестирано.
За Србију је важна регионална стабилност
Србија никад није имала боље односе са својим комшијама, рекао је Вучић, и додао да је први пут после 70 година успостављен однос са Албанцима који није лош, те да се са њима разговарало у Бриселу и у Београду и у Тирани, да је дијалог и добар однос са БиХ и Бошњацима кључан за стабилност региона, као и да су односи са Македонијом, Црном Гором и другим земљама у региону веома добри.
Он је рекао да ће наставити да ради на регионалној стабилности и помирењу и да је то права политика која води ка правим резултатима.
Говорећи о хармонизацији спољне политике са европском и у том контексту могућем увођењу санкција Русији, Вучић је рекао да је стратешки пут Србије Европска унија, али да Србија жели да задржи и добре односе са Русијом.
“Ја сам то рекао пред Путином, али и пред Меркеловом”, рекао је Вучић и додао да Србија подржава територијални интегритет Украјине и да верује да се по том питању понаша веома одговорно.
Он је додао да Србија још није чланица ЕУ и да мора да води рачуна о својим интересима, пре свега економским, о државном буџету и српским пољопривредницима који извозе на руско тржиште.
Прочитајте и:
- АНАЛИТИЧАРИ: Вучићеви разговори у Берлину и Бриселу корак напред за Србију
- Дачић: Србија доказала да је озбиљан фактор у међународним организацијама
- Стефановић: Кроз сарадњу са Албанијом до бољег положаја националних мањина
- ВУЧИЋ У БУНДЕСТАГУ: Србија је стуб стабилности у региону
- ДИКОВИЋ: Војска Србије узела учешће у војној операцији поморских снага ЕУ у Сомалији