ВУЧИЋ: Могуће је отићи у Европу без чланства у НАТО, то нам нико не намеће
Премијер Србије Александар Вучић гостује у специјалној емисији "Интервју Б92" на ТВ Б92.
Председник Владе Србије у техничком мандату одговара на питања новинара Б92 Славка Белеснина, председнице Фонда за хуманитарно право Наташе Кандић и новинара недељника “Време“ Дејана Анастасијевића.
Тема разговора је политичка садашњост и будућност Србије, пресуде које је недавно донео Хашки трибунал у случајевима Радована Караџића и Војислава Шешеља, односи у региону, стална недоумица да ли је Србија ближа Европској унији или Русији, као и предстојећи парламентарни, локални и покрајински избори.
СНС апелује на медијску неутралност у изборној кампањи
Вучић је констатовао да екстремизам јача у свим земљама Западног Балкана, што није добра вест.
Та врста екстремних ставова постоји и у Европи, приметило је, а неке владе преузимају део политика тих група како би себе заштитиле од притисака.
- Без обзира на промене у расположењу, ја не желим да правим компромисе са таквим идејама. Реч је о политици која би најскупље коштала Србију - уверен је Вучић.
Он је рекао и да му је посао као премијеру да брине о садашњости и будућности, и да га не интересује фотеља председника владе у будућности ако би морао да дође до ње са протагонистима нестабилности у региону.
- Дуго смо се борили да Србија буде сидро стабилности у региону, подигли смо углед земље у свету. Не смемо допустити да то буде срушено преко ноћи - казао је он и изразио задовољство што је данас Фискални савет похвалио владу за економске успехе.
- После свега тога да се враћамо и поново јуначимо и бијемо то је за Србију катастрофа - поручио је Вучић приметивши да су вести о постављању камена темељаца фабрика вести којима треба да се посветимо, а не да се враћамо у прошлост.
СНС ПОРУЧИО ГРАЂАНИМА: Имате прилику да 24. априла пошаљете јасну поруку ДС
Вучић: Нико није одговарао за Бљесак и Олују
Премијер је рекао да је трибунал у Хагу политички мотивисан пошто ниједан оптужени није осуђен за злочине над Србима.
- Један од циљева трибунала помирење народа на Западном Балкану. То се суштински није догодило, а емоције су данас горе, теже, лошије него 1995. године. Зато сам склон да сматрам да је ту било више политике него права - навео је премијер и додао:
- Нећу да кажем да међу Србима није било злочинаца, за њих немам милости. Али, погледајте бројке. Осуђено је 60 Срба, Хрвата 11, с тим што их и ослобођено 6, док је Босанац осуђено 6, а ослобођено три. Нико није одговорао за Бљесак и Олују, а Насер Орић, за кога постоје докази да је лично учествовао у злочинима, слободан је човек - нагласио је премијер.
Вучић: Прошла 21 година од Дејтона, емоције лошије него 1995. године
Основни циљ, један од три која је себи поставио Хашки трибунал, а то је помирење народа на простору бивше Југославије, није остварен, а данас су емоције и сентименти у Србији, Босни и Херцеговини и Хрватској лошији него 1995. године, изјавио је вечерас премијер Александар Вучић.
Он је истакао да је прошла већ 21 година од Дејтонског споразума, од окончања Олује и Бљеска, а да је ситуација, што се емоција тиче у региону, лошија много.
- Ништа нисмо постигли, сви смо се међусобно помало лагали, када је Европа тражила усликали бисмо се, рекли лепу реч, а ситуација је лошија - рекао је Вучић.
Како је навео, више је ту политике, него права, супротно од онога што је рекла госпођа Наташа Кандић, оценио је Вучић изјаву оснивачице Фонда за хуманитарнио право.
Јер, како је појаснио, не може се рећи да су само пресуде Готовини и Перишићу биле политичке, а не по праву, како је Кандић оценила, али је довољан и тај један случај па да се каже да је у Хашком суду било више политике него права.
ВУЧИЋ НА КОСОВУ: Само јединствени можемо све (ФОТО)
Нико није одговарао за злочине над Србима у Глођану!
- Погледајте случајеве Орића и Харадинаја. Нико није одговарао за злочине над Србима у Глођану. Имате живе сведоке за злочине над Србима, сведоке за директне злочине Орића и ништа. Ослобођен је, води се поступак у БиХ, извесно је да тај поступак неће бити окончан или неће бити окончан правоснажном пресудом - навео је Вучић.
Истакао је и да је пред Хашким трибуналом осуђено 60 Срба, 11 Хрвата, шест Бошњака, али је додао и да не жели да каже да међу Србима није било злочинаца.
- Осуђујем сваког Србина који је био злочинац - истакао је Вучић и додао: "Када погледате бројке, из њих схватате шта је била улога Хашког трибунала...не кажем да није било злочинаца међу Србима и осуђујем свакога ко је био злочинац и влада је хапсила све који су осумњичени били за злочине", рекао је Вучић.
Како је рекао, није сигуран да треба да дели пацке ни Шешељу ни другоме, али пита се:
- Ако је право у питању, како сви знају да ова пресуда неће опстати, да ће бити преиначена у другом степену.
Вучић: Проћи ће још много година да Хрватска разуме какав је злочин била Олуја
Вучић је рекао и да је сигуран да ће још много година протећи док неко у Хрватској разуме какав је злочин била Олуја, те да је исти случај и с БиХ.
Али, додао је, ми морамо да се погледамо у очи и покажемо шта је то што су неки Срби урадили другима.
- Добро је да ми будемо испред њих, јер ћемо ми бити здравији и нација која ће моћи да гледа у будућност и с тим немам никакав проблем - поруцио је Вучић.
Премијер се није сложио с Дејаном Анастасијевићем, који је рекао да циљ Трибунала није помирење, већ правда.
- Нико није тражио да Трибунал помири Радована Караџића и Алију Изетбеговића, или Орића и Лукића, већ је смисао да се народи разумеју и гледају у будућност, а то трибунал није испунио, као што нису ни политичке елите, ни ЕУ, ни САД - приметио је Вучић, оценивши да је Трибунал служио за наметање нечијих политичких интереса, а не правде.
ВУЧИЋ У ТРЕПЧИ: Само јака Србија може да штити свој народ! (ФОТО)
Вучић: Олуја - највеће етничко чишћење после ll светског рата
Премијер је истакао да је Олуја највеће етничко чишћење после Другог светског рата, као и да имамо велики проблем са Бошњацима и да жели да се разговарао о томе да ли Срби могу да поштују БиХ као државу, а Бошњаци Републику Српску као ентитет.
- Само тражимо да они погну главу над нашим жртвама, пред нашим одсеченим главама, као што сам ја погнуо главу у Сребреници. Само то тражимо. Ми дајемо политичке и правне уступке, а ми тражимо само да поштују наше жртве. Карамарко је рекао да тражи од Срба да поштују хрватске жртве. Поштујемо хрватске жртве, а од вас тражимо да видимо исто и према српским жртвама - додао је Вучић.
На примедбу да је генерал Владимир Лазаревић, осуђеник Хашког трибунала, у Србији дочекан од представника Владе, рекао је да он није дочекан уз државне почасти, већ само уз државну пажњу, истакавши да је Лазаревић осуђен на основу командне одговорности и да није окрварио своје руке.
- Он је дочекан уз хиљаду пута мање помпе од било којих других који су лично кврвавили руке и учетсвовали у убијању цивила. Генерал Лазаревић је испуњавао своје војничке задатке - нагласио је он.
СЕЛАКОВИЋ: Вучић био више пута на КиМ него иједан премијер од '99
Вучић: Трудио сам се да Србију представим на прави начин
Вучић је казао да је држава само показала пажњу према свом држављанину и додао да није сигуран да неко у Србији мисли да је он злочинац. Као легалиста, каже, поштује одлуке, а можда се разликује оно што лично мисли од онога што мора да ради као премијер.
Србија о злочинима није правила филмове, нити циркус, додао је он истичући да се не смејемо туђим жртвама.
- Трудио сам се све време, вероватно сам до сада направио милион грешака. Трудио сам се да Србију представим на прави начин. Битно је и да своје људе осудимо, да други виде какав је наш однос према злочинима. Отишао сам и у Сребреницу, али исто тако и кад одем у БиХ видим да ниједан поступак није покренут због злочина над Србима - навео је Вучић.
На питање водитеља шта се десило са случајем напада на њега у Сребреници Вучић је рекао да је то ситница и да му се писмом јавио један од нападача који је истакао да му је жао, да је крв узаврела, као и да му је одговорио и написао да је то најмањи проблем, као и да је смешно да се то питање и даље помиње.
Кандић: Одлично држање премијера
Премијеров став о пресуди Шешељу био је добар, јер није лако рећи пред камерама сутрадан након пресуде да је пројекат Велике Србије штетан за будућност и да то неће бити политка Владе Србије, изјавила је вечерас директорка РЕКОМ-а Наташа Кандић.
Премијер каже да политика Велике Србије никада неће бити овде настављена и признаје да је та политика била штетна, без обзира што је у томе својевремено учествовао, додала је Кандић гостујући на ТВ Б92. То је, према њеним речима, важно истицати, али, додаје, реакције неких других нису биле тако добре, бар у контексту како градити помирење у региону.
- Била сам шокирана, премијер је то поменуо, оградио се, како се Шесељва пресуда прославила у Сребреници, када су аутомобилима прослављали победу и викали - ''поново ћемо клати'' - приметила је Кандић и поновила да је реакција премијера била веома добра управо у контексту помирења.
Представница ФХП је навела да је премијер уложио у помирење и онда када је отишао у Сребреницу, али и да постоји много других начина и ствари са којима треба бити опрезан:
- Такви случајеви су примери Рамуша Харадинаја и Насера Орића. У случају Харадинаја треба питати државне институције зашто су биле слабе у пружању подршке Хашком трибуналу да има бољу и чвршћу оптужбу против Харадинаја, исто је случај и са Орићем, који је био оптужен за убиство у полицијској станици - рекла је она.
ГЛАС ПРОТИВ ВУЧИЋА ЈЕ ПОВРАТАК У СУКОБЕ: Снажна Србија обезбеђује опстанак српског Косова
Вучић је на то додао да и данас постоје живи сведоци стравичних злочина, али и да је боље да одмах прихватимо и да су Срби одговорни за одређене злочине.
Вучић: Не можеш да се смејеш у Поточарима
Новинар Дејан Анастасијевић је навео да је потребно окренути се од Трибунала, већ увидети шта ми можемо да урадимо.
- Слажем се са премијером да Србија у томе треба да предњачи, да се суочи са тим злочинима. Нажалост, код нас ниједна влада после Милошевића није успела да успостави такав дијалог. Мислим да знам зашто се то дешава, зато што је нашим политичарима та тема непријатна и зато што им та тема не доноси политичке поене - рекао је Анастасијевић.
Премијер Србије је додао да су овакви наводи делимично тачни.
- Ми немамо стварни однос ни према својим жртвама, а камо ли према туђим. За нас је најбоље да прецизно кажемо шта је то истина, да се не смејемо туђим жртвама, јер то значи и да нам до наших жртвама није стало. Не можеш да се смејеш у Поточарима, ма колико да сам Србин, не можеш да се смејеш - нагласио је Вучић.
"Мислим да је тачно", рекао је, "да се неки други народи спремају и сањају лудачке снове о некаквим осветама, а ја", додао је, "хоћу да Срби не сањају такве снове, да не сањају оно што сам ја сањао као клинац, да не сањају то нека нова деца".
- То је важно, млади у Србији од 15 до 25 година треба да знају да нема среће у рату - закључио је Вучић.
Вучић: Не могу да дозволим да неко ниподаштава Србију
Премијер је, поводом најава Хрватске да ће условљавати пут Србије у ЕУ, рекао да постоје неке ствари које није могуће урадити, те поручио да, за разлику од те суседне земље, може гарантовати да фашизам нико у Србији неће славити.
- Неки услови су немогући. То је мало компликованије питање. Траже да обезбедимо место једном хрватском посланику у Скупштини. То ни по бројевима није могуће. И, након највећег етничког чишћења после Другог светског рата, у Хрватској, која је двоструко мања, имамо четири пута више Срба него што је Хрвата у Србији - објаснио је Вучић.
Он је казао да се старао да Хрвати у Србији остваре сва права, и да се тако залагао да добију хрватске уџбенике, те на влади рекао да је спреман да из сопственог џепа плати књиге за две школе.
- Немам проблем са свим правима, али немојте да правите поистовећивање са оним што није могуће - поручио је Вучић.
Тајне оптужнице Хрватске
Када је реч о измени закона о гоњењу за ратне злочине и ван Србије премијер је објаснио да се ни дан данас не зна који су Срби све оптужени, наводећи као пример генерала Ђукића, који је ухапшен у Црној Гори и изручен Хравтској на основу неке тајне оптужнице.
На другој страни, према његовим речима Србија је била спремна да Вељка Марића преда Хрватској, како би у тој земљи одслужио казну, али да то није наишло ни на пријатељску пажњу ни одобравање Загреба.
Он је рекао да Хрватска може да прави проблеме на путу Србије у ЕУ, али да постоје ствари које наша држава не може да учини, не може да дозволи да неко ниподаштава Србију.
Истовремено, како је рекао, у центру Загреба шетају црнокошуљаши, дали су званичну дозволу за ту шетњу, што, приметио је, у Србији није могуће.
Вучић је истакао да жели добре односе са Хрватском и да, ако буде добио поверење на изборима, има намеру да позове председника и потпредседника хрватске владе на разговоре о будућности.
- Однос између Хрвата, Срба, Бошњака и Албанаца морају бити усмерен на будућност - подвукао је премијер додајући да само заједно и бољим односима у региону можемо да напредујемо.
Вучић: Млади да не буду још једна изгубљена генерација
Премијер Србије Александар Вучић изразио је вечерас уверење да је друштво у Србији спремно да гради модерну, пристојну земљу, друштво европског типа и проучио младима да воде рачуна о својој будућности, да не буду још једна изгубљена генерација.
- Није лако време, али смо најтеже прошли. Желим да верујем да инциденти попут оног у Сребеници, који је био потпуно непотребан, да се полтички инциденти са Словацима, више никада неће понављати у Србији - нагласио је он гостујући на ТВ Б92.
Млади, пре свега, треба да воде рачуна о својој будућности, да не буду још једна изгубљена генерација, а будућност може да се гради само ако размишљају о раду, марљивошћу.
Поздравио дијалог
Премијер верује да би многи желели да је вечерас био оштрији према Наташи Кандић и Дејану Анастасијевићу, да је неког опсовао и тако побрао симпатије.
- Срећан сам, иако смо се око мало тога усагласили, или нисмо уопште, што смо могли да разговарамо на пристојан начин - приметио је Вучић.
Он је поручио да грађани погледају резултат који су имали они који су подизали страсти, и резултат владе данас, па нека одаберу кога год хоће.
- Морају да одлуче какву Србију желе у будућности. То није питање једне или две полтичке странке, већ државе у којој желите да живите - закључио је Вучић.
Вучић: Не желим да будемо колонија
Нико нам никад није поставио као услов за ЕУ да уђемо у НАТО, изјавио је вечерас премијер Александар Вучић и додао да са северноатлантском војном алијансом имамо коректне односе, да добро сарађујемо кроз програм Партнерства за мир, и то као и Русија, Јерменија...
- Не разумем зато смисао неких који то критикују. Неко жели непријатељске односе са НАТО, ја то нећу. Могуће је отићи у Европу без чланства у НАТО, то нам нико не намеће, Столтенберг је рекао да је то наша ствар - навео је Вучић и додао:
- Ја питам те усијане главе да ли хоће опет да ратујемо. За разлику од вас који кажете да то сто је радио НАТО 1999. није била агресија, већ сте измишљали еуфемизме, ја то смем свима да кажем, али смем да кажем и сваком Србину у лице да нећу да водим Србију у сукоб са НАТО, да је боље да од њих учино, сарађујемо, да идемо у мировне операције, као што сарадујемо са Русима и другима - поручио је Вучић.
ВУЧИЋ О ШЕШЕЉУ: Немам проблем са њим, већ са његовом политиком
А на примедбу да Руси због тога нису "насмејани", Вучић је одговорио: "Па, шта да радим, да ли хоћете да водим земљу где су једном насмејани у Америци, једном у Бриселу, једном у Русији..?".
- Ја желим да наши грађани буду насмејани, да не будемо било чија колонија. Моја је, молба, не упозорење, молба младим људима, клинцима, ко бога вас молим поштујте своју страст, страст је од нас направила велики народ, али хајде да ствар уравнотежимо на рационалном нивоу, то ће Србију да доведе на ниво развијених земаља - поручио је Вучић.
Поменуо је и, како је рекао, бесмислене приче оних који заговарају да не идемо у Европу, али да истовремено хоћемо европске инвеститоре.
"Не лажите народ", поручио је Вучић, додајући да у том слуцају нико неће доћи, а ми нећемо имати где да извозимо, јер 64 одсто робе извозимио у ЕУ, 25 одсто је регион.
- И где ћемо онда? Какве су то бесмислене приче? Требају нам нормални односи и искрени разговори, помирење неће доћи одмах. Србија је спремна за нормалне односе и искрене разговоре, и увек ћемо бити спремни за то - рекао је Вучић и додао да је за нас важан дубински однос са Бошњацима, кључан можда, а на ширем плану - са Хрватима и Албанцима.