Вујовић: "Нећемо штедети на образовању, то није трошак - већ инвестиција"
Министар финансија Душан Вујовић изјавио је у Лими да, иако је Србија у ситуацији да штеди, неће штедети на образовању, јер то није трошак већ инвестиција.
Говорећи на панелу "Учење за све" која се одржава у оквиру годишње скупштине Међународног монетарног фонда и Светске банке у Лими, главном граду Перуа, Вујовић је рекао да на тај начин млади напредују и доприносе квалитету свог живота, али и њихових родитеља.
Вујовић: Предшколске установе да адекватно припремају децу
Министар финансија је навео пример предшколских установа у Србији, истичући да њихов задатак не сме да буде да само нахране децу и ставе их да спавају, већ морају да их на квалитетан начин припреме да буду ефективни у школи.
"Мајке не могу саме седам година да спремају децу за школу, јер морају да наставе са каријерама. Баш зато морају да имају поверења у предшколске институције да ће оне то на квалитетан начин радити", рекао је Вујовић.
Он је подсетио и да ће српски тенисер Новак Ђоковић и његова Фондација, као и председник Светске банке Џим Јонг Ким подржати улагања Србије у подизање когнитивних језичких и социјално-емоционалних способности деце у најранијем узрасту.
Вујовић: Проблем је одлив добрих студената у иностранство
Према његовим речима, добре школе у Србији "производе" добре студенте који затим одлазе у иностранство, што је такође проблем. "Сан сваког другог одличног студента је да оде у иностранство, посебно са ИТ образовањем", рекао је Вујовић.
Упитан колико је процената бруто друштвеног производа потребно уложити у образовање како би деца имала основне вештине, Вујовић је рекао да на то питање није лако одговорити јер се структура образовања стално мења.
Министар образовања Перуа Хаиме Саведра Чандуви рекао је на истом панелу да је циљ те земље да обезбеди младима прилику да граде сопствену будућност.
У многим земљама са средњим приходом, казао је он, мора радикално да се мења ниво улагања у образовање.
Чандуви: Мора се улагати у образовање
"То захтева новац, али и политичку посвећеност. Ако желимо да наставимо да растемо, морамо да улажемо у образовање, јер ће у супротном циљ да будемо земља средњег прихода, или већим приходима бити само сан", навео је Чандуви.
Истичући важност образовања, сениор директор у оквиру групације Светске банке Клаудија Костин рекла је да је едукација неопходна, како би се решио проблем екстремног сиромаштва у свету.
Она је навела да 124 милиона деце на свету није у школи, а 250 милиона не уме да пише и чита иако су били у школи.
Према њеним речима, акценат мора да буде на квалитетном образовању, што је најбољи начин да се решимо екстремног сиромаштва.