ЗАКОНСКА НОВИНА: Ако се не појавите на суду, бићете лице с ПОТЕРНИЦЕ!
Прекршајни судови у Србији од данас су овлашћени да издају наредбу за привођење осумњиченог која важи на територији целе Србије, а полиција, уколико не може одмах да окривљеног преда суду, може да му одреди задржавање до 24 часа.
То је предвиђено, поред осталог изменама и допунама Закона о прекршајима из 2014. које су данас ступиле на снагу. Наиме наредба суда за привођење осумњиченог до сада је важила само на територији полицијске управе где окривљени или сведок у поступку живе, указао је портпарол Прекршајног апелационог суда Александар Илић.
- Ако сте живели на Звездари тражила вас је полиција са Звездаре, сада ће МУП имати законску могућност да распише потрагу за лицем за које је суд издао наредбу за довођење и она ће важити на територији целе Републике Србије - указао је Илић напомињући да наредба практично постаје "потерница". Наредбу за привођење суд може да изда ако се окривљени налази у бекству или постоје друге околности које указују да он очигледно избегава довођење по издатој нареби.
Желите да се ОСЛОБОДИТЕ плаћања таксе за РТС? Погледајте како...
- На основу те наредбе постоји могућност да полиција распише потрагу и онда она важи на територији целе Србије. Када лице буде пронађено, полиција може да га задржи највише 24 часа од часа када је пронађен - навео је Илић. Он је појаснио да те ситуације могу да се јаве ако лице буде приведено у току ноћи или после истека радног времена суда, те да привођење не би било могуће, јер суд не ради.
Илић је апеловао на грађане да примају судске позиве јер на тај начин неће ризиковати да их полицијски службеници приводе. Још једна битна измена Закона о прекршајима се односи на доставу судских писмена. Наиме, суд више неће слати безброј пута грађанима судска писмена већ ће то уради највише два пута.
- Након другог враћеног неурученог писмена, суд ће преко надлежне полицијске станице тражити потврду пребивалишта. По добијању тог документа суд ће моћи на огласној табли да истакне позив за окривљеног и сматраће се да је позив уредно уручен, а окривљени уредно позван. Због тога је у интересу грађана да примају судске позиве - нагласио је он.
Прочитајте и: