Како да слободно сурфујете интернетом, а да ваш претраживач не памти сајтове које сте гледали? (ФОТО)
Откривамо!
Да ли сте знали да ваш Ваш рачунар, односно програм који користите за претрагу интернета, памти све ваше активности на мрежи?
Када неки сајт посетите први пут, његов садржај ће се са интернета копирати у рачунар и ту ће остати одређено време. Ако након након неког времена поново посетите исти сајт, рачунар неће морати изнова да преузима његов комплетан садржај са интернета, јер га већ има на свом хард диску. На основу овога ћете приметити да је време за отварање исте интернет станице знатно краће него првог пута.
Од сада ће апликација WhatsApp бити доступна и на вашим "Windows" и "Мац" десктоп рачунарима
Рачунар такође памти и адресе свих сајтова које сте посећивали и све то бележи у “историји сурфовања” (browsing history), а често памти и корисничка имена и лозинке које користите за приступ појединим сајтовима. Целокупни поступак је осмишљен са циљем да нам рад на рачунару учини знатно лакшим.
Иако постоји могућност брисања свега што у Вашем рачунару остаје за време сурфовања, многи је не користе. Због ове чињенице, често се дешава да неко други "завири" у ваш рачунар и на тај начин дође до свега што је вађш уређај прикупио док сте сурфовали интернетом.
Брисање историје сурфовања представља ефикасно средство да заштитите Вашу приватност, али постоји још ефикасније и практичније решење, а то је - приватни режим сурфовања, или "инкогнито" режим сурфовања. Док год је приватни режим сурфовања активан, рачунар неће памтити скоро ниједну интернет страницу коју сте посетили, нити било који део њеног садржаја. За време коришћења приватног режима сурфовања, рачунар неће памтити ни корисничка имена и лозинке које користите како би се улоговали на одређене сајтове.
СВИ ГА КОРИСТИМО! Знате ли које су последице коришћења нелегалног софтвера? (ФОТО)
Скоро сваки савремени програм који се користи за surfovanje internetom (Browser) има могућност за сурфовање у приватном (инкогнито) режиму. Начин активирања приватног режима се разликује у зависности од тога који претраживач користитите.
Најлакши начин, а који користи Опера и Google Chrome је пречица "Цтрл Н". Када укуцате то, рачунар ће аутоматски отворити приватан прозор који можете користити потпуно слободно. Уколико је други истраживач у питању, изаберите "Опен new привате window". На "Гоогле Chromium-u" инкогнито прозор изгледа овако.
ПИВО, ПРОСТИТУТКЕ, РОБОВИ? Ево шта НАЈЧЕШЋЕ гуглају Срби, а шта Хрвати! (ФОТО)
Овакав начин сурфовања ће вам обезбедити само делимичну приватност, јер ће интернет оператер (фирма омогућује приступ интернету) ипак имати увид у то које сте интернет странице посећивали. Али нема места за бригу, јер оператер неће те податке злоупотребити, а право на увид у ваше активности на интернету имају искључиво надлежни државни органи, уз званичан налог у случају спровођења истраге.
Или једноставно - свако ко после вас седне за рачунар, лаптоп рачунар, таблет рачунар или мобилни телефон који сте претходно користили, неће моћи да сазна шта сте радили и гледали на интернету уколико сте за време сурфовања користили приватни режим сурфовања.