Зашто је у Србији државни посао САН СНОВА
Висока и редовна плата, сигуран посао и сталан радни однос, те бројне привилегије које се углавном мере у новцу, само су неке од предности државних фирми. И кад немају динара у буџету, у њих би свако да се запосли.
У Србији ради укупно 2,3 милиона људи, а сваки трећи (њих 740.000) се удомио у јавној служби. У односу на европски просек, домаћи јавни сектор упошљава три пута више радника. Плате у државним предузећима истовремено су веће за 22.000 динара од просечне зараде у земљи.
Предности државне службе:
1. сигуран посао
2. добре отпремнине у случаја отказа
3. редовна уплата доприноса
4. редовна плата
5. бонуси, јубиларне награде
6. тринаеста плата
7. плаћен прековремени рад и рад нерадним данима
8. најмање 21 дан одмора годишње
9. накнада у случају смрти ближњег
10. бољи пролаз у банци
У септембру се у државним фирмама зарађивало око 65.000 динара, 25.000 више него у приватном сектору. Радници у Народној банци Србије зарађују по 88.490 динара у просеку.
Запослени у јавном сектору ове године суочавају се први пут са резовима - Влада им је смањила плате и поручила да ће бити отказа уз, наравно отпремнине, али радити код државе и даље је боље него код приватника.
- Резови у јавном сектору поручују да је економија државе лоша, а то значи да је најлошије радити код приватника - каже економиста Љубомир Маџар.
Државна служба углавном подразумева редовне доприносе, те бонусе, јубиларне награде и тринаесту плату. Радници ПТТ-а недавно су примили додатак по око 33.000 динара јер је фирма прошле године остварила добит.
Јавни сектор
- 1,7 милиона запослених у Србији
- 740.000 запослених у јавном сектору
- 160.000 процењени вишак у јавном сектору
- 39.000 динара просечна плата код приватника
- 43.975 просечна зарада у земљи
- 49.598 просечна плата у јавном сектору
- 65.507 просечна зарада у јавним предузећима
Искуства показују да су државни службеници и најомиљенији клијенти банака. Банкари не желе да причају јавно, тврде да су им сви клијенти драги, али незванично признају да лакше одобравају кредит уколико је клијент на буџетској каси.
- Редовна плата код приватника не мора да буде континуитет, а у државној служби је правило - каже банкар који ради у сектору за становништво једне веће банке у Србији.
Анализе Центра за истраживање у привреди истоворемено показују да се у Србији у државним предузећима у администрацији ефективно ради три сата и 45 минута дневно, а на терену 25 минута дуже. Истовремено се код приватника ради седам сати и 18 минута, дакле скоро четири сата дуже, пише 24сата.
Прочитајте: