Зигмар Габријел – вицеканцелар Немачке и ''политичка звезда у успону''
БЕРЛИН - Заменик канцелара и министар економије и енергетике Немачке, Зигмар Габријел, допутовао је у Београд у дводневну посету Србији током које ће се састати са премијером Александром Вучићем и колегама из српске владе. Циљ посете је, како саопштава немачко Министарство привреде и енергетике, да се Србији пружи подршка на њеном путу ка ЕУ, као и да се унапреди билатерално привредно партнерство. Али ко је заправо немачки канцелар?
За Габријела се може рећи да је тренутно на врху своје политичке каријере. Налази се на челу најстарије немачке партије (Социјалдемократске странке - СПД) и важи за политичара који се од провинцијског политичара винуо до врха немачке политичке сцене.
Политички живот
Рискантним препуштањем одлуке о уласку у коалицију са Ангелом Меркел страначкој бази СПД, учврстио је свој положај на врху странке. Штавише, његово име помињано је и када се спекулисало о канцеларском кандидату социјалдемократа.
Овакав успон збуњује многе аналитичаре, нарочито ако се узме у обзир досадашња каријера политичара из Доње Саксоније. На почетку каријере Зигмар Габриел је обављао функцију секретара за поп музику у својој странци, што је кумовало помало подругљивом надимку "Ziggi-Pop", пише ''DW''. Но захваљујући упорности и подршци бившег канцелара Герхарда Шредера, који такође делује у јаком покрајинском огранку СПД-а, овај средњошколски наставник је упркос тешким поразима (попут губитка власти у Доњој Саксонији), полако али сигурно напредовао према страначком врху.
Данас о Зигмару Габријелу европска штампа пише као о ''политичкој звезди у успону'' и политичару који је успео да ''уједини посвађану и подељену грађанску левицу''. Такође, пошло му је за руком да наметне утисак да сада социјалдемократе одређују политички курс у држави, као у времену социјалдемократских канцелара, попут Вилија Бранта, а касније и левог либерала Герхарда Шредера.
Када је овог лета, по службеној дужности, мењао немачку канцеларку Ангелу Меркел док је била на одмору, и "седео у канцеларској фотељи", медији су писали да се држао повучено, за разлику од бившег вицеканцелара и шефа дипломатије Гвиде Вестервела који, када је био у истој ситуацији, не само да је водио седницу владе, већ је после тога и лично одржао конфренцију за штампу и саопштио о чему је било речи.
Приватни живот
Несуђено је правило политичара да буду у жижи јавности. Када је реч о Габријелу, он никада није био мета таблоида.
Рођен је рођен 12. септембра 1959. године у Гослару, а међу омиљеним хобијима су му једрење, тенис и бициклизам. Уз то, често се одмара на Балтику, где иначе воли да одмара и хиљаде других Немаца.
Већ је неколико година у браку са згодном, петнаест година млађом Анке Штадлер, стоматологом по струци, која ге је једном спасла зубобоље, а уз то и освојила његово срце. Недавно му је родила и кћерку. Габријел, такође, има и одраслу кћерку из првог брака.
О Габријелу се писало и као о човеку верном традицији који своја одела купује годинама код истог произвођача. Штавише, таблиод "Билд", како преноси ''Tanjug'', је снимио Габријела једном приликом док је скидао сако и ''прочитао'' да су на унутрашњој страни видљива три знака - прво етикета "Helmbrecht-Goslar", која указује да Габријел у свом родном граду купује одела, затим иницијали и на крају знак Доње Саксоније, тј. силуета коња, која се може видети само под одређеним углом светлости.
Сам Габријел каже да он, као "локал-патриота", радо купује код куће, а штампа пише да се у продавници, где је вицеканцелар муштерија, купују мушка одела која нису ручно рађена, већ машински и чија је цена, у зависности од материјала и величине, око 600 евра.
Србија и Немачка
Србија је најважнији партнер Немачке на Балкану, изјавио је недавно новинарима Зигмар Габријел.
"Немачка и Србија имају развијен партнерски, политички и економски однос. Трговинска размена која је данас око три милијарде евра добар је основ, али потенцијал наше сарадње није ни близу искоришћен", рекао је Габријел.
Сарадња Немачке и Србије је заиста узнапредовала последњих неколико година. Немачка је један од најважнији савезника Србије на путу ка ЕУ и један од најважнијих економских партнера Србије. Такође је и највећи билатерални донатор.
Готово изједначен трговински биланс показује да Немачка и Србија имају партнерство на равноправним основама.