Живот и традиција Јазида
Због напада терористичке организације „Исламска држава“, Јазиди су преко ноћи доспели у центар пажње светске јавности. Истовремено, мало се зна о њиховим веровањима и обичајима.
Они верују у једног, свевишњег бога- али не и ђавола или сатану, који се супроставља божанској вољи. Централну улогу има Мелек Таус "Паунов анђео". По јазидској митологији, Бог је Мелека Тауса поставио за заповедника седморице анђела који чувају свет.
Свето место
Најважније светилиште Јазида је Лалиш у северном Ираку. Тамо се налазе два света извора као и гроб шеика Ади Ибн-Мусафира, најзначајнијег свеца њихове вере. Данас ту забачену област чувају курдски борци - Пашмерге. Сваке године, хиљаде Јазида одлазе на ходочашће у Лалиш. Тамо одају пошту својим свецима и славе уз традиционалну музику. Многи Јазиди доживљавају та путовања као састанак "велике јазидске породице". Традиционално окупљање ходочасника дешава се сваког октобра.
Ирачко порекло
Највећи део од укупно 800.000 Јазида живи у северном Ираку. Има и малих група у Сирији, Турској, Јерменији и Грузији. Већина говори курдски као матерњи језик. Што се тиче Европе, највећа јазидска заједница живи у Немачкој- тамо их има преко 60.000.
Дискриминација и прогон
Јазиди су прогоњени далеко пре појаве групе Исламска држава која чини верски мотивисане злочине на њиховој територији. И под режимом Садама Хусеина, као и пре њега, поједине верске групације су их доживљавале као непријатеље и оптуживале их за обожавање ђавола. Поједини муслимани сматрају да су Јазиди отпадничка секта. Немачки Јазиди су протеклих недеља путем демонстрација тражили заштиту за своје пријатеље и рођаке у Ираку. Велики део њих захтева да Европска унија поступа одлучније. Већина Јазида у Немачкој доспели су у ту земљу као Избеглице, током осамдесетих година.
Јазидске традиције
Јазиди поштују своје обичаје и у Немачкој. У то спада традиционална ношња за свечане прилике. Део јазидске заједнице постаје се искључиво рођењем. Њима су страна настојања да се други људи преобрате у јазидску религију. Истовремено, није лако напустити ту верску заједницу. Породични кланови често спречавају брак са особама које нису исте вере.
У Хановеру и у другим немачким заједницама где живи пуно Јазида, постоји и могућност да се преминули сахране у складу са старим традицијама. Гробља су за то издвојила посебна гробна места и просторе у којима се покојници отправљују на починак уз јазидске обреде, преноси Deutsche Welle. Пре увођења тог обичаја, преминули из те заједнице обично су били транспортовани у јазидску постојбину.