ЗЛОУПОТРЕБА АКАДЕМСКЕ СЛОБОДЕ: Лажни научници, а лажни и бркови
Научници из Србије објавили су 750 радова у такозваним предаторским часописима. То су публикације у којима може да се објави текст који нема никакве везе са науком.
Не проверава се квалитет рада, већ само да ли је легала уплата за објављивање. Међу седам часописа у којима домаћи научници највише публикују, чак су три лажна.
Истараживач из института или професор на факултету за квазирад добије бодове потребне за напредовање, а часопис приход од неколико стотина, па и више од хиљаду евра за “трошкове објављивања“.
Три најсорнија часописа – румунска “Металургија“, босански TTEM и “Хелтмед“, када је откривено како послују, скинута су са листе оних страних часописа за које научници добијају бодове. Али пре тога, за три године, аутори из Србије у “Металургији“ су објавили 283 рада, а теме су биле од медицинских до друштвених наука. У TTEM су објавили 240, а у “Хелтмеду“ 227. Ово је обелодањено у публикацији “Наука у Србији 2010-2013“ коју је приредио Национални савет за науку и која ће данас бити представљена, пишу Новости.
Скандалозна чињеница да се поједини истраживачи и универзитетски професори служе оваквим стварима да би оправдали свој “научни рад“, разоткривена је када је у “Металургији“ објављен рад експеримент младих професора са Факултета организационих наука Драгана Ђурића, Бориса Делибашића и Стевице Радишића, са насловом “Евалуација трансформативних херменеутичких хеуристика за процесуирање случајних података“. Уз фотографије ових научника са лажним брковима, перикама и измишљеним именима, на тарзан-енглеском, штампана је “папазијанија“ у којој су набацани појмови од ЕУ, преко образовања жена, до религије. Међу цитираним ауторима је и Дизнијев јунак Шиља, са радовима објављеним у “Микијевом забавнику“.
Погледајте и:
КАЛИФАТ ПРЕТИ НАУЧНИЦИМА: Имате 10 дана да се вратите, иначе...
Како би изгледали логои највећих научника да живе данас?