Знамо да је здраво, али да ли сте размишљали колико воће ГОЈИ (КАЛОРИЈСКА ТАБЛИЦА)
Неопходност воћа за нормално функционисање организма чињеница је око које се сви нутриционисти слажу. Међутим, управо су овакве констатације камен спотицања многих који имају проблема са вишком килограма.
''Најздравија ужина коју дете може појести јесу насецкани комадићи воћа'', каже за наш портал нутриционисткиња Бранка Мирковић, а у јеловнику који је саставила (можете га погледати ОВДЕ), саветује 400 г воћа за децу у развоју.
Ипак, потребно је рећи да воће може бити погубно за линију, посебно неке врсте и у случају конзумације превеликих порција.
Водећи се тиме да је воће здраво, особе на дијети често претерују са количином коју уносе у организам, а истраживања су показала да неконтролисаним посезањем за воћем често дневно унесу и око 250 калорија више!
Додатни проблем јесте и то што је воће богато фруктозом, а не чини нас ситима, због чега често дуплирамо порције.
ПЛАНИРАЈТЕ ПОРЦИЈЕ
Амерички нутриционисти саветују да порција воћа коју уносимо у организам стане у једну шољу. Уколико сте на дијети, поред сушеног воћа, заборавите и на воћне сокове, купове са млечним шлагом, сладоледом...
Уколико дете има проблема са вишком килограма, предност треба дати свежем воћу. Суво воће колико год да је укусно може додати броју унетих калорија огромну цифру - чак 300 кцал на поједених 100 грама.
Треба ограничити и унос орашастих плодова, који се често у дијетама препоручују као замена за грицкалице, а најбоље је да се држите правила да поједете само онолико колико може да вам стане у шаку. Такође, у току дијете, првенство треба дати поврћу.
У таблици која показује број калорија у воћу на 100 грама, можете наћи на једном месту информације које су вам потребне како бисте израчунали енергетску вредност воћа које уносите у организам и у складу са тим испланирали порције воћа у току дана.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.