ЗНАТЕ ЛИ ДА МОЖЕТЕ ДА ИМ ПОМОГНЕТЕ? Сваке године у Србији умре један разред!
Колико је тешко питати дете оболело од рака - Шта ћеш бити кад порастеш? Можда не знате, али можете да помогнете да они ипак дочекају остварење својих снова.
Уместо да се играју у парковима, надмећу са школски другарима, смеју разним дечјим смицалицама, они се боре са таблетама, боловима, а онда и самим животом. Шок, страх, немоћ, а онда... и смрт – то је судбина сваког седмог детета оболелог од рака у Србији.
Годишње од ове болести оболи 320-330 деце. Процент стопа излечења у нашој земљи износи око 70%, док је у Европи ова стопа нешто виша, око 80%.
Данас је њихов дан
Данас се обележава Светски дан деце оболеле од рака. Сваког дана у Србији једно дете оболи од рака, а сваке недеље једно дете изгуби битку са канцером, показују подаци Националног удружења родитеља деце оболеле од рака. Више стотина људи окупило се у подне на Тргу републике како би обележили овај дан.
- Тих 10% представља број деце као што је један разред, тј. Србија у односу да Европу изгуби један школски разред, а то је нешто што не мора – истиче Ирина Бан из удружења "Звончица".
Овај запањујући број ипак је могуће смањити. Примарни начин је доношење националне стратегије и примењивање европских стандарда лечења и неге. Међутим, и грађани умногоме могу помоћи овој деци.
- У овом случају, када су деца болела од рака, чињеница је да је рак код деце излечив у јако великом проценту, јако је важно да људи знају да то нису избуљене битке и да не треба дизати руке од деце и да је свака помоћ апсолутно неопходна сваког грађанина.
Како обичан грађанин може да помогне?
- Грађани могу да помогну пре свега својом информисаношћу, јер и кад знају о чему се ради, која је проблематика, онда се могу и скупљати потписи, да се неки проблем решава. Јако је битно да народ зна да деца добијају рак и да зна да се могу излечити и да свако може да допринесе.
Увек је могуће јавити се удружењу или путем Фејсбук странице или телефонским путем и распитати се шта је деци најпотребније.
- Ми онда питамо родитеље шта им је неопходно, пошаљено тај списак. Људи, сходно својим могућностима могу нешто и да поклоне, некад је то нешто новчане вредности, некад донација позоришне представе, некад је то неки вид вештине, ако је неки правник. Све зависи, али сам убеђена да сваки грађанин може да допринесе.
Значи и психолошка подршка
Осим на ове начине, родитељима, али и деци оболелој од тешких болести, може се помоћи и психолошком подршком, тврди председница Удружења "Родитељ" Драгана Ћорић.
- Истина је да се њих не можете у потпуности разумети док се не ставите у њихову кожу или се не нађете у таквој ситуацији. Тешко је и њима и породицама, та врста болести промени и самог пацијента. Заиста треба имати разумевања и за такве пацијенте и за породице, треба им помагати на сваки могући начин - објашњава Ћорић.
ЊЕН СВЕТ СЕ СРУШИО 26.НОВЕМБРА: Кад чујете Љиљину и Николину причу, заболеће вас срце!
Колико год се чинило да оболелима од ове болести нема помоћи, посебно кад су деца у питању, никад не треба одустајати.
- Сви су навикли кад чују да је неко оболео од канцера или леукемије, да је потписана смртна пресуда, међутим није тако и не мора да буде тако.