ЗОРАН БАБИЋ ОТКРИВА: Смањујемо број посланика у скупштини
Народни посланик СНС-а Зоран Бабић за портал SrbijaDanas.com говори о реформи политичког система, али и о томе шта је највише допринело огромној популарности Српске напредне странке.
- Реформска политика коју води Александар Вучић је првенствено допринела популарности која иде узлазном путањом, буквално од оснивања СНС-а 2008. године и која је нарочито изражена оног тренутка када је СНС и преузела одговорност руковођења, државом и Владом Републике Србије. Боље јавне финансије, смањење незапослености, реформе наше економије, отварање првих поглавља, један достојанстојанствен однос према мигрантској кризи, дијалог који имамо са привременим институцијама самоуправе у Приштини који омогућава да сви људи који живе на КиМ живе безбедније боље и стабилније - све су то плусеви на страни политике Српске напредне странке и Александра Вучића који доприносе оваквој подршци.
Да ли ће се ићи на промену начина избора посланика у смислу персонализација кандидата?
- Реформа политичког система је једна од тема које је покренула СНС. Желимо да у том процесу учествују сви, не само политички актери у парламенту или политички актери који су ванпарламентарни, већ и независне институције, аутономне покрајине, Српска академија наука и уметности, професори на правном факултету, представници цивилног друштва, представници међународне заједнице. У тим стварима треба сви да нам помогну. Мислим да је неопходно правити такве изборне законе и законодавство које ће одговарати свим политичким актерима, а не само појединим.
Због тога мислим да је 2016. година изборна година када су у питању локални и покрајински избори. Мењати нека изборна правила неколико месеци пред изборе није фер. Ми не желимо да радимо оно што су радили претходници, не желимо да радимо оно што су радиле странке бившег режима већ желимо једну пристојну и нормалну државу у којој ће се правила, па и изборна правила знати унапред.
Шта ће рећи будућност? Разговараћемо о томе, разговараћемо о свим начинима избора, да ли већински, да ли пропорционални или комбиновани, апсолутно све је на столу. Желимо онакав систем, онакво изборно законодавство које ће допринети да људи у Србији много више верују институцијама, да више верују локалним и градским скупштинама, да верују Народној скупштини Републике Србије, да верују свим оним људима које су изабрали да их представљају.
Који је оптималан број посланика у српском парламенту и да ли би се посланици могли бирати по изборним јединицама како би били више територијално заступљени и залагали се више за регионе из којих долазе?
- Став СНС-а је да је Народна скупштина која ће чинити 150 народних посланика потребна и довољна и да најбоље осликава нашу државу. Уосталом, радећи, упоређујући Србију са другим земљама и нашу Народну скупштину са другим парламентима, видели смо да земље сличне величине и сличног броја становника имају далеко мањи број народних посланика него што је случај у Народној скупштини Републике Србије. Број од 150 народних посланика је права мера за ефикасан и квалитетан рад, права мера да тих 150 народних посланика добро представе све грађане Републике Србије. Добра мера и у ефикасности, али и у економичности зато што желимо парламент који ће бити много мањи терет у финансијском смислу за буџет Републике Србије, иако је Народна скупштина независна. Али ипак трошкови које Народна скупштина прави су трошкови које плаћају сви грађани Републике Србије, а ми желимо да ти намети буду мањи.
Постоји ли консензус међу партијама око неког закона и о којим законима се најчешће ради?
- Оно што мени смета у политичком деловању је то што сви актери на политичкој сцени Србије негују различитости, уместо да трагамо за сличностима. То што ћемо ми неговањем различитости, тиме што смо различити од других покушати да се више допаднемо људима у Србији, неће бити довољно. Мислим да људи очекују од нас тачке спајања. Мислим да су те тачке спајања најстабилније у једном друштву. Мало пута се тако нешто десило, а ја сам најсрећнији био када смо законске предлоге потписали сви, где их је потписало свих 250 народних посланика. Волео бих да има више дијалога, волео бих да се нико не стиди тог дијалога, као што се СНС не стиди, већ га и промовише. Међутим, када на нашу пружену руку имате гомилу политичке, а неретко и личне мржње, тешко је у таквој атмосфери водити дијалог и долазити до решења.
Шта очекујете у 2016. години?
- У 2016. години очекујем да затворимо поглавља која су Александар Вучић и Влада Републике Србије успешно отворили крајем 2015. године. Да нека нова отворимо, да радимо што квалитетније у том процесу преговора са ЕУ. Желим да додатно оздравимо наше јавне финансије, и да по плану који Влада Републике Србије има смањимо дефицит буџета. Желим да остваримо и планирани раст тј. да га наредне године бар дуплирамо. Желим да отворимо што више радних места, да људи у Србији буду што заузетији, што марљивији, да од свог рада могу да издржавају породице, да едукују децу, да што више људи у Србији има своју квалитетну будућност и квалитетан живот. И наравно, на почетку сваке жеље и сваког хтења је оно што желим свим људима, оно што желим и мојим пријатељима, као и свим људима у Србији - а то је првенствено добро здравље.