Да ли сте знали да телефон помоћу ТРИКА можете да користите и без картице? Ево како!
У последње време, све су бројнији нови модели паметних телефона који остају без могућности истовременог коришћења две СИМ картице...
Савремени паметни телефони, са сваком новом генерацијом, труде се да купцима својих нових модела понуде што више: бољу камеру, више меморије, квалитетнији екран, већу батерију...
Будући да је цео тај електронски склоп ограничен величином кућишта у које је "спакован", и бројне функције које је уређај у стању да обавља зависе од компоненти које су за њих "задужене". Зато произвођачи често морају да "економишу" са распоредом простором унутар кућишта уређаја.
То у пракси значи да ће нпр. због бољег система камера са 4 или са 5 фото сензора, како би они могли да се сместе у кућиште, телефон корисника морати да остави без могућности слушања радија, пошто одсуство једне компоненте простор за уградњу друге.
У последње време, све су бројнији нови модели паметних телефона који из тих разлога остају без истовремене могућности коришћења две СИМ картице или опције проширења капацитета меморије телефона меморијским картицама (уређаји све чешће долазе са тзв. хибридним слотовима, у које је осим главне СИМ картице могуће сместити или другу СИМ или другу СД картицу, а не обе истовремено).
Они којима су потребне две картице, а баш желе да имају неки уређај који им то не омогућава, принуђени су да потраже другачије решење.
Решење у овом случају зове се - виртулна СИМ картица. Реч је о технлогији заснованој на принципу "клауда" (цлоуд), која функционише тако што оператер кориснику додељује број путем онлајн корисничког налога, а потом се користи као и "нормална" СИМ картица.
Виртуални број који му је додељен, корисник за свој телефон "везује" помоћу, за то намењене, мобилне апликације провајдера. Једном када корисник инсталира апликацију и изврши аутентификацију, виртуелни телефонски број му је додељен и спреман за коришћење.
Цела процедура може да траје и много краће, будући да неки опретери, након обављене иницијалне регистрације са своје стране, корисницима на имејл пошаљу QR код, након чијег скенирања телефону аутоматски бива додељен виртуелни број.
Виртуелни број телефона функционише исто као и број додељен путем СИМ картице, па се на њему могу регистровати налози на популарним апликацијама и друштвеним мрежама. А највећа предност ове технологије је то што димензије СИМ картице (Мицро или Нано) постају потпуно неважне.
Међутим, предуслов да би виртуелна картица могла да функционише на неком паметном телефону је да сам уређај подржава еСИМ технологију. А то је данас углавном случај са већином новијих телефона више и средње класе.
Такође, на једном телефону је могуће имати више еСИМ профила, а њихово "пребацивање" са једног уређаја на други једноставније је и брже од пребацивања СИМ картица, будући да је само потребно поново скенирати QR код.