Да ли су ово функције које ћемо видети на Андроид телефонима током 2023. године?
Које ће тачно функције имати Андроид 14 кад изађе ове године? Надамо се да ће имати бар једну од ових.
Док неки још чекају долазак Андроида 13 на свој телефон, Google већ најављује Андроид 14, а он ће на најмодерније уређаје стићи током 2023. Колико год оперативни систем био добар, увек може бити бољи, а ове функције би, верујемо, могле да побољшају корисничко искуство са Андроидом 14.
Скупови widgeta
Ако користите виџете, ваш Home екран је вероватно веома прометно место – све је пуно апликација и анимираних панела са информацијама. Ствар која би могла да га растерети су виџети који стоје један изнад другог и који се мењају аутоматски или превлачењем прстом.
На овај начин можете да додате корисне виџете на главни екран и да извучете максимум из телефона без затрпавања екрана. Ова функције је прво изашла на iPhoneu, а касније ју је на своје телефоне увео Самсунг преко Оне УИ-ја 5, што значи да би било идеално да је ускоро копира и Андроид, пише МакеУсеОф.
Успаване апликације
Још једна корисна функција, коју бисмо желели да видимо на Андроиду 14, је могућност 'успављивања' апликација које се не користе. Нико не жели да им оне без разлога раде у позадини, што значи да би се њиховим успављивањем могло уштедети на ресурсима попут РАМ-а, батерије и процесорске снаге.
У Play Стореу постоје апликације екатерних произвођача које настоје да имитирају ову функцију, али већина је непоуздана и може да проузрокује ненамерне потешкоће, попут рушења апликација или подсетника који није послат.
Закључавање појединачних апликација
Можда неке од апликација желите да закључате због додатне безбедности, било да се ради о галерији, банковним апликацијама и тако даље. Андроид тренутно нема могућност закључавања апликација лозинком, а решење углавном долази путем скинова као што је Oppo ЦолорОС и Xiaomi МИУИ.
Закључавање апликација кориснику даје душевни мир ако нетко успе да заобиђе закључани екран телефона.
Индикатор здравља батерије
Дуготрајно коришћење електронике, па тако и смартфона, троши батерију на више начина – тачније, њена функционалност и здравље полако почиње да опада, што значи да не може да подржи исту количину напајања као некада. Другим речима, ограничава се укупан капацитет батерије због природног процеса трошења хардвера.
Стање батерије можете проверити на iPhoneu, али Андроид ту функцију још нема. Батерија би у идеалним околностима требало да остане на око 80 процената максималног капацитета након 800 циклуса пуњења, што значи да ако телефон пуните једном дневно, батерију бисте требало да замените након отприлике две године.
Ручна контрола за Материал You
Свиђа нам се дизајн Материал You са Андроида 12, али проблем је у томе што он не нуди потпуну контролу над појединим елементима корисничког интерфејса.
На пример, не можете да бирате поједине боје за панел брзог подешавања и виџет сата. Систем користи изабране палете боја и аутоматски примењује оне за које 'мисли' да су најбоље. Иако ради јако добро, било би одлично да и ми можемо да мењамо боје.
Подизање слике са позадине
Appleov иОС 16 увео је занимљиву функцију за iPhone: могућност подизања елемента слике из позадине и њеног дељења с другима. Реч је о уграђеном алату који помера позадину на сликама, али оно што га чини посебним јесте једноставност његове примене.
Све што је потребно да урадите јесте да дуго држите притиснутим субјект који ће се издвојити и да пружите могућност повлачења у оквир за текст или копирање и лепљење из међумеморије. Брзо је, интуитивно и желимо да га Андроид 14 уведе као једну од својих функција.