Да ли су поруке на WhatsAppu сигурне?
Колико је сигуран WhatsApp и шта треба урадити како би побољшали сигурност порука?
Од јавних статуса до злонамерног малвера који се шири компјутерском верзијом WhatsApp-a, ово су ствари на које свакако можете обратити пажњу.
WhatsApp, платформа за размену порука у власништву бившег Фејсбука и садашње Мета, једна је од популарнијих апликација те врсте.
Користи га око милијарду људи који свакодневно размењују преко 65 милијарди порука.
Популарне апликације обично носе повећан ризик од хакерског напада, пре свега зато што имају велики број потенцијалних мета. Неко ће, сматрају криминалци, пре или касније пасти на то.
Малвер у верзији претраживача
Велика база корисника WhatsApp-a чини га идеалном метом за криминалце који врло често користе WhatsApp Веб за напад.
Већ годинама, WhatsApp вам омогућава да отварате веб странице, преузимате десктоп апликације, скенирате кодове и користите WhatsApp на свом рачунару.
Пошто на рачунар можете да инсталирате софтвер са разних сајтова, док вам је потребна продавница на Андроид-у и иОС-у, хакери то знају како да искористе.
Ако случајно преузмете апликацију са погрешног места, могуће је да је у питању хаковани софтвер који глуми WhatsApp и инсталира spyware на ваш рачунар.
Други приступ укључује фишинг где апликација која се претвара да је WhatsApp тражи од корисника број телефона који треба да провери, а затим га затрпава лажним позивима, лажним порукама и тако даље.
Ако имате десктоп рачунар и желите да покренете WhatsApp, можете преузети легалну верзију WhatsApp-a за Windows или Мац рачунаре.
Сигурносне копије без енкрипције
Поруке које шаљете у WhatsApp-u су шифроване на два краја, што значи да само ви и прималац можете да их читате.
Ово, међутим, не штити поруке након што стигну на ваш телефон, објашњава "Макеусеоф".
WhatsApp омогућава безбедно складиштење разговора на Андроид-у и иОС-у, док локално складиште података постоји на уређају, и налази се на Дриве-у или на иЦлоуд-у.
Оба типа складишта садрже дешифроване верзије садржаја који имате на свом паметном телефону. Шифровање резервне копије ће вам пружити већу заштиту од нежељеног приступа вашим подацима. Н
аравно, постоје начини да се заобиђе шифровање, али то је друга прича.
Ако желите да шифрујете своје резервне копије, идите на подешавања WhatsApp-a или Подешавања> Четови> Резервна копија ћаскања> Шифрована резервна копија од краја до краја и тамо активирајте шифровање да бисте створили додатни слој заштите за своје разговоре.
Дељење података са Фејсбуком
Мета, или Facebook, је врло често критикована због свог монопола и антиконкурентског понашања.
Мета је 2014. одлучила да ће WhatsApp додати 'Фејсбук фамилији', а ЕУ је то дозволила тек након што су обећали да ће две компаније остати одвојене - обећање које Facebook није одржао.
WhatsApp је ажурирао своја правила коришћења 2016. и дозволио дељење података између WhatsApp-a и Facebook-a. Иако није открио колико је тачно подељено, потврђено је да су подаци укључивали број телефона и информацију о томе када сте последњи пут користили услугу.
Иако је Фејсбук обећао да ове информације неће јавно објавити, сама импликација да Фејсбук има тајну верзију нашег профила била је довољна да временом промени правила компаније због јаких примедби. Сага са изменама правила траје до средине прошле године, када је Фејсбук остао без великог броја корисника због принуде да доноси нове инвазивније одредбе.
У складу са тренутном ситуацијом, корисницима је дозвољено да бирају да ли желе да деле податке са Фејсбуком (иако их компанија и даље убеђује да то учине).
Припазите на Статус
WhatsApp је годинама дозвољавао корисницима да поставе мали ред текста који би се појавио поред контакта.
Временом је, међутим, копирао Инстаграм функцију и претворио кратак текст у WhatsApp Статус. Проблем је што је Инстаграм платформа осмишљена да буде јавна, док је WhatsApp намењен мањим круговима познаника, ужем кругу пријатеља и уже породице.
Статус дељења на WhatsApp-u, осим ако не онемогућите програм - доступан је апсолутно свим вашим контактима.
Да бисте ово променили, идите на подешавања и промените начин на који се статуси деле. Идите на Подешавања и идите на Налог> Приватност> Статус и тамо изаберите да ли желите да делите са свим контактима, свим контактима осим изабраним и међу само изабраним контактима.