Европа жели УКЛОЊИВЕ И ЗАМЕНЉИВЕ БАТЕРИЈЕ - ево шта то заправо значи...
Жељена регулатива ће, у ствари, покрити различите аспекте батерија, укључујући угљенични отисак од производње, сакупљања, рециклирања, употребе рециклираног садржаја, јасног означавања и слично
Ове недеље Европски парламент је гласао о амандману који је првобитно поднет Европској комисији 2020. године, а који се тиче регулативе о батеријама.
Парламент је гласао за то да батерије буду одрживије, као и да се могу уклонити и заменити, што је кључно за продужење животног века електронских уређаја који се продају у Европи.
Јасно је да поменуто гласање представља само први корак, биће потребно неко време пре него што Европски савет буде донео уредбу, штавише, није извесно да ће се то аутоматски превести у могућност да корисник замени батерије својих уређаја у било ком тренутку.
Жељена регулатива ће, у ствари, покрити различите аспекте батерија, укључујући угљенични отисак од производње, сакупљања, рециклирања, употребе рециклираног садржаја, јасног означавања и слично, пише РЦ.
Све ово очигледно има за примарну сврху заштиту животне средине. Продужени животни век батерија и често самих уређаја би значило мање непотребног отпада.
Што се тиче потрошачких електронских уређаја и лаких транспортних средстава, тражи се могућност замене од стране корисника, што онемогућава произвођаче да пласирају уређаје са интегрисаним батеријама; у области е-бицикала и електричних скутера, потребно је дозволити замену од стране независних сервисера, као и забрану произвођачима да инсталирају софтвер за блокирање замене батерија или других компоненти.
Штавише, Парламент захтева да батерије за потрошачку електронику и лака транспортна возила буду доступне као резервни делови најмање 10 година од почетка комерцијализације.
Све је то у складу са свиме што се тиче “права на поправку”, али је јасно да је ту још дуг пут; преговори између Савета и Европског парламента ће потрајати неко време, коначна одлука би могла бити донета током Савета за животну средину, већ данас, 17. марта, а нова уредба би могла да буде усвојена ове године.
(Telegraf.rs)