Фејсбук помогао да се хакује педофил
ФБИ у акцији...
Годинама је мушкарац из Калифорније малтретирао и терорисао девојчице, изнуђивао голе фотографије и видео снимке и претио да ће их убити и силовати или да ће их побити у школама. Велики део овог малтретирања догодио се на Facebook-u, а сада, месецима након што је човек, Бустер Хернандез или „Бриан Кил“, признао кривицу, Motherboard је открио да је Facebook платио компанији за сајбер безбедност да развије начин који је ФБИ на крају искористио да ухвати Хернандез-а .
Према Motherboard-u, Facebook је платио шестоцифрен износ cybersecurity консалтинг фирми да развије алат за хаковање који би могао да се инфилтрира у Таилс ОС фокусиран на приватност. Програм је, како се извештава, искористио недостатак у Таилс-овом видео плејеру и открио праву ИП адресу особе која гледа видео. Facebook је алат дао посреднику који га је предао властима, рекли су садашњи и бивши запослени Facebook-a Motherboard-u. ФБИ је тада замолио жртву да пошаље мамац филм Хернандез-у, што је на крају довело до његовог хапшења.
Самсунг направио апликацију за прању руку у оквиру Galaxy паметних сатова
Малициозна апликација угрожава милионе андроид корисника
Постављају се озбиљна етичка питања
Оптужбе за које се Хернандез изјаснио кривима прилично су грозне, али улога Facebook-a поставља озбиљна етичка питања – попут тога да ли је у реду да приватна компанија купи алат да хакује свог корисника. Поред тога, хаковање се догодило на Таилс-у, а не на Facebook-u, а портпарол компаније Таилс рекао је Motherboard-u да експлоатација никада није објашњена тиму за развој Таилс-а.
Према Motherboard-u, није јасно да ли је ФБИ икад знао да је Facebook укључен у развој алата. Ово је наводно једини пут да је Facebook помогао полицији да хакује корисника, а портпарол компаније Facebook рекао је Motherboardu да компанија не жели да ово постави преседан. Изгледа да је Facebook у овом случају оправдао своје поступке указујући на то колико је Хернандез био страшан.
„Једини прихватљив исход за нас био је да се Бустер Хернандез суочи с одговорношћу за злостављање младих девојака“, рекао је портпарол Facebook-a Motherboard-u. „То је био јединствен случај, јер је користио тако софистициране методе да сакрије свој идентитет, да смо предузели додатне кораке радећи са стручњацима за безбедност како бисмо помогли ФБИ-у да га приведе правди.“
Свакако, Таилс не користе само cyber-kriminalci. Такође га користе хиљаде активиста, новинара, владиних службеника, оних који су преживели насиље у породици и других грађана којима је битна приватност. Чак га је и Едвард Snowden препоручио. Начин на који је Facebook дошао до података које је предао ФБИ могао је да се користи против било кога, не само против Хернандез-а. Нема доказа да се то догодило, али то би могло да буде опасно поље у које је Facebook зашао.