Гасите га или остављате укљученог: Шта је боље за ваш рачунар?
Постоји велика разлика између потрошње рачунара када је укључен и када је искључен...
Шта је боље, искључити рачунар или га оставити укљученим?
Постоји неколико добрих разлога зашто не би требало гасити компјутер преко ноћи. Не само због бржег покретања ујутро, већ и побољшања функција самог система, пише сајт Маке Усе Оф.
Практичан разлог
Први и главни разлог зашто би требало да оставите рачунар укључен преко ноћи је практичне природе. Уместо да чекате да се покрене, он ће увек бити спреман за рад.
Просечном савременом рачунару, опремљеном SSD диском, потребно је 30 секунди за покретање. Међутим, ако се на њему налази велики број програма који се покрећу на старту, све ће трајати дуже.
Ако рачунар остане укључен, о томе не морате да бринете. "Буђење" рачунара из "сна" (Слееп моде) траје пар секунди, а све учитане апликације ће остати активне.
Ажурирање софтвера
Неке функције важне су за одржавање рачунара и података на њему, а скоро све од њих најбољи посао "раде" преко ноћи.
Инсталација надоградњи за оперативни систем, креирање безбедносних копија, скенирање антивирус програма или слање велике количине података само су неке од њих. Ако су ти процеси активни преко ноћи, неће вам сметати нити оптерећивати интернет везу током дана.
Стални приступ
Ако је рачунар све време укључен, моћи ће да покреће софтвер који је иначе недоступан, укључујући Ремоте Десктоп.
Нећете морати да се мучите са трагањем за важном датотеком коју имате на рачунару. Једно што претходно морате да га повежете са телефоном или таблетом.
Искључујете рачунар током ноћи: Које су предности?
Једно од главних питања које се овде исплати поставити је да ли остављање рачунара укљученим може да скрати његов век трајња?
Ако све остале уређаје искључујете некон што сте престали да их користите, не постоји разлог зашто то не бисте урадили и са својим десктоп или лаптоп рачунаром.
Век трајања компоненти
Хардвер не може да функционише вечно. Позадинско осветљење монитора, не пример, може да издржи десетак хиљада сати рада, батерија лаптопа има око 300 циклуса пуњења, док део SSD дискова подржава само 3.000 циклуса брисања софтвера и података.
Вероватно ћете, у већини случајева, рачунар надоградити или заменити пре него што његове компоненте престану да раде. Ипак, остављањем рачунара стално укљученим његово време трајања скраћујете за мали проценат, али ту већи проблем представља топлота коју ствара његова употреба.
Потрошња струје
Није потребно нагласити да остављање неког уређаја укљученим представља утрошак енергије, само се поставља питање - колико? Тринаестоинчни MacBook Аир из 2018. Године, на пример, троши 25W у просечном циклусу, а 8W док "одмара" и 0,3W када "спава".
Укратко, постоји велика разлика између потрошње рачунара када је укључен и када је искључен. Гашење монитора прилично смањује потрошњу, али се ту јавља мали проблем - ако је рачунар у стању сна, губе се неке функције као што је поменуто повезивање на даљину.
Ако заиста желите да смањите потрошњу свог ПЦ-ја, морате да га искључите из утичнице, а чак и искључени рачунари троше мало струје.
Безбеднији рачунар
Нагла промена напона електричне мреже обично је узрокована ударима грома, а рачунари су довољно осетљиви да би их од тога требало заштитити. Најбоља заштита, у том случају, је повезивање компјутера на преднапонску заштиту.
Често рестартовање побољшава перформансе
Редовно рестартовање рачунара раније је било саставни део корисничког искуства, због тога што би рачунар у неком тренутку једноставно стао.
Данас је то другачије, захваљујући савременим оперативним системима који имају бољи менаџмент ресурса. Ако се одлучите да никада не искључујете рачунар, готово да нећете приметити неку велику разлику у перформансама.
Ипак, поновно покретање је и даље најефикаснији начин решавања свакодневних грешака са којима се можете сусрести у раду на рачунару, било да је реч о "непослушној" апликацији или штампачу који неће да штампа, растартпвање може бити од помоћи.
Тиши рад рачунара
Коначно, у зависности од места на коме држите рачунар, можда ће вам више одговарати да га искључите, пошто ће тада све бити много тише.
Можете да утишате нотификације, али ће се и даље чути рад вентилатора и хард диска. Код лаптопова део тих проблема не постоји, али ће искључивање класичног десктоп рачунара заиста створити тишину.