ПОБУНА ХОЛИВУДА
Ники Минаж, Били Ајлиш, Кети Пери и други музичари потписују писмо против неодговорне вештачке интелигенције
Група од 200 музичара потписала је отворено писмо позивајући технолошке компаније и програмере да не поткопавају људску креативност алатима за генерисање музике са вештачком интелигенцијом.
Листа доле потписаних уметника је толико моћна и широка да би могла да створи одличну поставу Коачеле - на њој се налазе Били Ајлиш, Боб Марли, Чапел Рон, Елвис Костељо, Грета Ван Флит, Имаџин Драгонс, Џон Бон Џови, the Џонас Брадрс, Кети Пери, Мак ДеМарко, Миранда Ламберт, Ники Минаж, Ноа Кахан, Прл Џам, Шерил Црау и Зејн Малик, између осталих.
- Када се користи неодговорно, вештачка интелигенција представља огромну претњу нашој способности да заштитимо своју приватност, наше идентитете, нашу музику и средства за живот - наводи се у писму - Неке од највећих и најмоћнијих компанија, без дозволе, користе наш рад за обуку АИ модела. … За многе запослене музичаре, уметнике и текстописце који само покушавају да саставе крај с крајем, ово би било катастрофално.
Ови уметници су у праву. АИ модели који генеришу нову музику, уметничка дела и писање функционишу тако што тренирају на огромним скуповима података постојећег рада, и у већини случајева, тражење да се ваш рад уклони из ових модела је узалудна вежба. Било би као да је један од ових уметника покушао да спречи било кога да пиратира њихову музику - то једноставно није реално. Већ је могуће направити убедљиве деепфаке популарних уметника, а технологија ће бити само све боља.
Неке компаније као што су Adobe и Стабилити АИ раде на АИ музичким генераторима који користе лиценцирану музику или музику без накнаде. Али чак и ови алати могу негативно утицати на уметнике који праве резултате за ТВ рекламе или друге ритмове које би уметник могао да лиценцира за свој рад.
Историјски гледано, музичари су добили кратак крај штапа како технологија постаје све софистициранија. Прво, дељење датотека је олакшало бесплатно добијање музике; стриминг се појавио као одговор на то питање, али то није онај који задовољава уметнике. Унија музичара и удружених радника (УМАВ) провела је године радећи на обезбеђивању бољих исплата за стриминг за уметнике - уметници у цеху процењују да је просечна стопа хонорара за стриминг Спотифи-а око 0,0038 долара, или око четвртине цента. Зато има смисла да музичари остају скептични према овој технологији у настајању.
Аутори су такође заузели став против пораста генеративне вештачке интелигенције. У јулу је преко 15.000 писаца, потписало слично отворено писмо, упућено извршним директорима ОпенАИ, Алпхабета, Мета, Стабилити АИ, ИБМ-а и Microsofta.
- Ове технологије опонашају и враћају наш језик, приче, стил и идеје. Милиони књига, чланака, есеја и поезије заштићених ауторским правима пружају "храну" за системе вештачке интелигенције, бескрајне оброке за које нема рачуна - наводи се у писму аутора.
Али ове технолошке компаније не слушају. Још увек можете да одете на ChatGPT и замолите га да направи одломак у стилу Маргарет Атвуд, то није нужно добро, али указује да је велики језички модел прогутао "Слушкињину причу" и да може да испљуне деградирану верзију. А пошто закон о ауторским правима није нужно довољно софистициран да се позабави генеративном вештачком интелигенцијом, правни лек је у овом тренутку прилично бескорисан.
- Овај напад на људску креативност мора бити заустављен - каже се у писму музичара - Морамо се заштитити од предаторске употребе вештачке интелигенције за крађу гласова и ликова професионалних уметника, кршење права креатора и уништавање музичког екосистема.