ИДЕТЕ НА ЗИМОВАЊЕ? Ево како да припремите уређаје за хладно време
Када температуре у зимским данима нагло падну, уређаји попут телефона, лаптопова, фотоапарата и паметних сатова могу почети да се понашају непредвидиво, а батерије посебно трпе. Први савет је да избегавате да уређаје директно износите на веома ниске температуре без икакве заштите.
Приликом боравка на отвореном, телефон би ваљало држати у унутрашњем џепу јакне где је топлије, док лаптоп носите у торби с дебљом поставом. Батерије литијум-јонског типа, какве се најчешће користе, губе капацитет и брже се празне ако се дуго налазе на хладноћи. Ако вам треба пуњење на путу, добар powerbank је права ствар, али се постарајте и за њега, јер ни он није имун на хладноћу.
Најбоље је чувати га на температурама између 10 и 30 степени, а користити га само онолико колико је потребно на отвореном. Паметни сатови могу имати проблем са праћењем откуцаја срца или праћењем ГПС сигнала ако се слојеви гардеробе испрече, па је понекад боље да их носите испод рукава, не сувише стегнуте, како би сензор исправно радио.
Кад уђете у загрејану просторију, пазите да не дође до нагле кондензације унутар уређаја. То се најчешће дешава када је уређај дуже изложен јаком мразу, а потом га одједном унесете у топао простор.
У тим ситуацијама, причекајте неколико минута пре него што укључите телефон или фотоапарат, или га барем не користите интензивно (снимање 4К видеа, рецимо) док се не прилагоди собној температури. Ово смањује ризик од накупљања влаге која може оштетити унутрашње компоненте.
Физичка заштита је такође важна: квалитетна футрола или маска може много помоћи ако се уређај случајно испусти на клизаву, ледену подлогу. За фотоапарате, торбица с додатном поставом не само да амортизује ударце, већ и одржава стабилнију температуру. Код лаптопова, размислите о заштитним футролама отпорних на влагу. Постоје и посебни водоотпорни руксаци или торбе које су добра инвестиција ако често путујете или носите рачунар по снегу и киши.
Када је реч о лаптоповима и њиховој употреби у хладном окружењу, продужите им век трајања тако што ћете избегавати паљење на екстремној хладноћи. Ако вам је потребно да радите на терену, било би добро да лаптоп не буде изложен ветру, снегу или киши, већ да пронађете заклоњен простор. Слично важи и за пуњаче, јер им може пасти ефикасност на ниским температурама. Ако неко планира да ради као фотограф или сниматељ зими, мора обратити пажњу на то да су батерије за фотоапарате осетљиве, па је добро имати резервну батерију у унутрашњем џепу одеће и мењати их по потреби.
Паметни телефони су често неопходни за навигацију, али им, под утицајем хладноће, може пасти ниво батерије много брже него у топлим условима. Уколико остајете дуже напољу, размислите о нижој светлини екрана и искључивању непотребних функција попут Bluetooth-a или ГПС-а када вам реално не требају. Ако дође до прегревања (могуће чак и на ниским температурама, рецимо при коришћењу интензивних апликација), телефон или лаптоп може почети да ради спорије или чак да се нагло угаси. Зато је добро имати на уму и умереност у коришћењу захтевног софтвера када сте на хладном ваздуху.
Увек проверите званичне препоруке произвођача уређаја, јер они обично наводе оптималне температуре рада. Прегршт информација можете пронаћи и на форумима корисника из хладнијих крајева света, па се исплати кратко истраживање пре одласка на планину или скијање. На крају, редовно одржавање и правилан рад с уређајима у зимским месецима могу значајно смањити трошкове поправке и омогућити вам да наставите несметано да радите, фотографишете или уживате у садржајима на мобилним геџетима.
Чим се заврши боравак напољу, паметно је очистити евентуални снег или лед који се задржао на кућишту. Такође, не заборавите да пустите батерије да се врате на нормалну температуру пре поновног пуњења, како бисте избегли кондензацију унутар конектора и каблова. Укратко, заштита и припрема су кључни: од набавке поузданих заштитних маски до исправног руковања приликом преласка из хладних у топле просторе, сви ови кораци обезбеђују да ваши телефони, лаптопови, фотоапарати и остали уређаји функционишу неометано и током најхладнијих месеци.