Јутјуб и Фејсбук уводе НОВО ПРАВИЛО - због вакцина
YouTube је објавио да проширује политику дезинформација како би уклонио лажне тврдње о потенцијалној вакцинацији против Ковида 19.
Тврдње које су у супротности са локалним здравственим ауторитетима, попут НХС у Великој Британији или Светске здравствене организације, биће уклоњене. То укључује тврдње да ће вакцина убити људе или проузроковати неплодност, као и теорије завере да ће микрочипови бити уграђени у људе који приме вакцину.
Обе теорије завере пропагиране су недавно. Према анкетама, половина гледалаца "Fox News" верује да Бил Гејтс жели да користи вакцину против коронавируса за уграђивање микрочипова Американцима зарад глобалног надзора.
У Лондону су се демонстранти против "локдауна" и вакцинације окупили на Трафалгар скверу, тврдећи да је коронавирус подвала и како би мере владе требало да се прекину.
YouTube већ уклања одређене погрешне информације о коронавирусу. То укључује тврдње да вирус не постоји, садржај који обесхрабрује људе да траже медицинску помоћ или садржај који оспорава локалне здравствене савете. Садржај који се "приближи" кршењу смерница компаније очигледно је мањи од једног процента садржаја који се гледа у Сједињеним Државама.
Ипак, компанија смањује препоруке овог граничног садржаја од јануара 2019. године, наводи "Индепендент".
YouTube није једини технолошки гигант који се бори да обузда дезинформације о коронавирусу. Компаније за социјалне медије уклониле су само два одсто пријављених постова који шире дезинформације о вакцинама, показују студије. Facebook је рекао да ће забранити огласе на својој платформи који обесхрабрују вакцинације, са изузетком огласа о владиним политикама вакцина. Twitter је такође додао нове ознаке и поруке упозорења како би "пружили додатни контекст и информације" твитовима са "спорним или обмањујућим информацијама" о коронавирусу. Међутим, дезинформације на Facebooku и даље су горе него што су биле током председничких избора у САД 2016. и порасле су 2020. године.