КАКО СТАВИТИ ШИФРУ НА WI-FI? Пратите упутство, а ово су додатни савети како се заштитити на ИНТЕРНЕТУ и безбедно претраживати
Ево пар трикова.
Данас, када је све више кућних уређаја повезано на Интернет, чак и мале "рањивости" ваше kućne Wi-Fi мреже могу да доведу до проблема.
WHATSAPP У БЕТА ВЕРЗИЈИ ПРЕДСТАВИО АИ ЧЕТБОТА: Ускоро вештачка интелигенција у апликацији
СВИ ПРЕТЕ ДА ЋЕ ЗАБРАНИТИ ТИКТОК, А ЈЕДИНО СУ ОНИ ТО И УРАДИЛИ: Ово је бизаран разлог зашто је апликација НЕПОЖЕЉНА у овој земљи
ЕВО КОЈА ЛОЗИНКА ЈЕ НАЈЧЕШЋА НА СВЕТУ: Ако и ви користите ту лозинку требало би да је ПРОМЕНИТЕ ПОД ХИТНО
То је мрежа коју користимо и када плаћамо картицама, купујемо карте за путовање и резервишемо смештај, стримујемо филмове и четујемо са пријатељима.
Због свега тога, требало би да знате како да заштите вашу Wi-Fi мрежу и спречите да до тих проблема дође, јер чак и те мале "рањивости" могу сајбер криминалцима да омогуће приступ уређајима који су на мрежу повезани.
Зато би требало кренути од шифре.
1. Креирајте јединствену и јаку шифру
Већина бежичних Wi-Fi рутера долази са унапред задатом шифром. Њу хакери, међутим, лако могу да провале, поготово ако знају ко је произвођач рутера.
Зато, да бисте одабрали добру и јаку шифру којом ћете заштити вашу мрежу треба да обавезно урадите следеће:
Одаберите шифру од најмање 20 карактера укључујући слова, бројеве и симболе!
Што комплекснију шифру да одаберете, то ће хакерима бити теже да је пробију и провали у вашу мрежу.
2. Промените задато име мреже
Произвођачи рутера често својим бежичним рутерима дају неко генеричко име, обично по самом имену фирме. Име мреже, односно SSID (енгл. сервице сет идентифиер) је зато потребно променити одмах по активирању рутера.
Када компјутер или паметни телефон траже најближу мрежу, листа доступних мрежа се појави на екрану. Уколико је мрежа лако препознатљивог имена (нпр. име произвођача рутера), веће су шансе да је у њу лакше провалити.
Приликом промене имена SSID важно је обратити пажњу да се у новом називу мреже не открију било какве важне личне информације, и тако буквално понуде хакрима "на тацни".
3. Активирајте енкрипцију мреже
Готово сви бежични рутери имају могућност енкрипције, али је она код већине обично искључена када купите уређај. Њено активирање додатно обезбеђује вашу мрежу.
Енкрипцију активирајте одмах пошто вам провајдер инсталира рутер. Од више постојећих врста енкрипције, једна од најефективнијих је WPA2.
4. Искључите назив мреже
Ако користите бежични рутер код куће, веома је препоручљиво да назив ваше мреже учините јавно невидљивим међу осталим Wi-Fi мрежама које ће се приказати на екрану других корисника када пожеле да повежу свој уређај.
Тако ће назв ваше мреже остати невидљив на списку доступних мрежа. То је, наравно, корисно када се ради о пословним или угоститељским објектима, били библиотекама, али код кућних мрежа није неопходно.
5. Редовно ажурирајте софтвер
И софтвер рутера некада може бити узрок проблема, онда кад садржи неке грешке и рањивости које, уколико се брзо не "закрпе", могу бити узрок већих проблема.
Због тога се трудите да редовно ажурирате уређај последњом доступном верзијом софтвера и безбедмосних закрпа. То ће свакако повећати вероватноћу да хакери не могу да нападну вашу мрежу.
6. Користите добар firewall
Паметни firewall штити рачунаре од malwara, вируса и других опасности које вребају са интернета. Бежични рутери, генерално, имају уграђене firewall-ove, али су они некада, фабрички искључени.
Проверите да ли је то и са вашим рутером случај, па ако није пронађите и инсталирајте неки добар firewall који ће штитити вашу мрежу.
7. Користите ВПН за приступ вашој мрежи
ВПН, или виртуелна приватна мрежа, представља групе умрежених компјутера и мрежа, заједно повезаних на интернет. Када се повезујете на ВПН, активира се ВПН клиент на вашем компјутеру.
Када се улогујете са својим корисничким именом и лозинком, долази до размене "кључева" са другим сервером. Када се оба рачунара међусобно идентификују, сва ваша комуникација ће се одвијати путем енкриптоване, заштићене и скривене мреже.