КОНАЧНО БЕЗ ПРЕПРЕКА: Да ли опрема компаније HUAWEI за 5г коначно стиже у ЕВРОПУ?
Лепе вести...
Земље ЕУ треба да процене профил добављача са аспекта ризика на националном нивоу или на нивоу ЕУ и да уведу ограничења за високоризичне снабдеваче.
Земље Европске уније могу да ограниче или искључе високоризичне добављаче 5Г опреме из главних делова својих телекомуникационих мрежа, показују нове смернице ЕУ, које ће, према оцени Ројтерса, задати потенцијални ударац кинеској компанији Huawei.
Необавезујуће препоруке изнете у документу ЕУ, у који је Ројтерс имао увид, део су пакета мера за решавање ризика по сајбер безбедност на националним нивоима и на нивоу ЕУ, посебно због, како напомиње Ројтерс, забринутости везане за Huawei, мада се у смерницама не идентификује било која земља или компанија.
ОПРЕЗ: Опасна замка на ОГЛАСИМА ЗА ПОСАО! Када конкуришете ОБАВЕЗНО пазите на ОВО
НЕМА ЗИМЕ ЗА ЊИХ: Расте им број корисника упркос конкуренцији
У документу са смерницама, који су утврдиле државе чланице ЕУ, упозорава се на ризик од мешања неке треће земље у добављачки ланац за 5Г као и на ризик од зависности од само једног добављача, како би се оправдало заузимање тако тврде линије.
Земље ЕУ треба да процене профил добављача са аспекта ризика на националном нивоу или на нивоу ЕУ и да уведу ограничења за високоризичне снабдеваче, укључујући и нужна искључења како би се ефикасно смањили ризици по кључну имовину, наводи се у документу.
У смерницама се такође саветују земље ЕУ да успоставе законски или регулаторни оквир за контролу ангажовања "аутсорсинг" добављача и њиховог приступа кључним осетљивим деловима телекомуникационе инфраструктуре.
Владе држава ЕУ такође би требало да врше ревизију телеком оператера, да од њих траже да доставе детаљне податке о набавци 5Г опреме и да опишу како спроводе основне техничке мере безбедности мреже, каже се у документу.
Очекује се да ће шефица ЕУ за дигиталну економију Маргрет Вестагер 29. јануара објавити који ће наредни кораци бити предузети на овом плану. Европски блок сматра 5Г мрежу кључном за економски раст.
Мада се у смерницама не помиње ниједна појединачна компанија или земља, оне су сачињене пошто се европске земље суочавају са притиском Сједињених Држава да забране опрему Huaweia због наводне забринутости да би Кина могла да је користи за шпијунажу. Huawei, који конкурише на овом пољу финској Нокији и шведском Ericssonu, категорично је негирао да би опрема могла да се користи за шпијунирање.
Huawei је добио подршку европских телекомуникационих компанија, међу којима су Deutsche Телеком, Водафон и Телефоника, које су све Huawei-jevi клијенти.