Користите FaceApp? Немојте се чудити ако ваша фотка осване на реклами за КОНДОМЕ!
На ово нисте мислили?
Општа помама која је последних дана захватила кориснике друштвених мрежа, како оне "обичне" тако и бројне познате личности, да путем апликације FaceApp сазнају како ће изгледати када остаре, могла би да има озбиљне последице.
Америчка адвокатица Елизабет Потс Вајнстин упозорила је путем Твитера на услове коришћења те апликације, у којима је пронашла прилично забрињавајуће информације.
Сви који инсталирањем апликације прихвате услове њеног коришћења, FaceAppu дају "сталну, неопозиву, бесплатну глобалну дозволу за употребу, репродукцију, модификовање, адаптирање, објављивање, превођење и стварање других дела" на основу садржаја са ваших уређаја.
У преводу, корисници су FaceAppu дали дозволу да користи њихове фотографије, име и презиме, корисничко име и све остало за што би им могло бити потребно, укључујући и рекламе. Тако да, ако сте инсталирали апликацију, немојте да се изненадите ако ваша фотографија осване на неком рекламном плакату за, на пример, кондоме, лек против импотенције или за нешто треће.
Чак и ако корисници искључе опцију приступа фотографијама ускладиштеним на њиховим уређајима, ова апликација ту опцију игнорише и приступа фотографијама.
Према писању неких медија, посебно би требало да забрине чињеница да је апликација FaceApp направљена у Русији, да је њен власник Рус и да то значи да су сви подаци које она прузима бивају послати Русију. Наиме, иза апликације, која је корисницима доступна од 2017. године, стоји бивши инжењер Мајкрософта и Јандексаа Јарослав Гончаров.
Потс Вајнстин упозорава и да тако дефинисана правила коришћења представљају директно кршење европске Директиве о заштити личних података (ГДПР), преноси Зимо.
Стручњаци упозоравају да би апликација, која има високе оцене и на Google Play Стореу и на App Стореу, дугорочно могла корисницима да направи више штете него користи. Зато препоручују да је, уколико сте је инсталирали, што пре уклоните са свог паметног телефона како бисте заштитили своје фотографије и личне податке.
Тврдње да апликација може да притупи свим фотографијама корисника, из FaceAppa негирају тврдећи да она има приступ само оној фотографији коју је корисник одлучио да модификује. Тврде и да се већина фотографија брише са њихових сервера у року од 48 сати.
НЕМА БЕКСТВА! Фејсбук и Гугл чак и у Инкогнито Моду знају које филмове за одрасле гледате!
КОРИСНИЦИ ИНСТАГРАМА ЋЕ ДА ПОЛУДЕ: Укида се његова ГЛАВНА сврха! Већ су почели са мењањем!
НИСУ СВИ ПУЊАЧИ ИСТИ: Ова врста може да вам УПРОПАСТИ телефон - избегавајте их!
Поједини стручњаци сматрају да корисницима није довољно јасно стављено до знања да FaceApp фотографије шаље на сервер, али је важно напоменути да се, и поред тога што је креатор апликације Рус, сви сервери налазе у САД, као и да је та компанија изричито нагласила да се "кориснички подаци не пребацују у Русију", наводи Wired.