Користите ОТИСАК прста за ЗАКЉУЧАВАЊЕ телефона? Имамо ЛОШЕ вести за вас
Озбиљни проблеми.
Многи корисници за закључавање својих телефона користе сензоре за препознавање отиска прстију, јер сматрају да је то најбоља и најједноставнија метода. Међутим, колико је заправо сигурна?
Изненадиће вас одговор, не онолико колико смо сви мислили. На сличан начин на који су људи успели да преваре сензоре за препознавање лица са копијама, научници су развили сет мастер отисака, нешто као универзални кључ, који указује на неке мане у овом систему.
Фали вам МЕМОРИЈЕ и телефон је баш УСПОРЕН? Урадите ових 6 ствари и радиће КАО НОВ!
Истраживачи са Универзитета у Мичигену су развили сет лажних дигиталних отисака прста, који спаја заједничке карактеристике које се могу наћи у многим отисцима. Са овим дигиталним креацијама, тим је успео да активира сензор 65% пута у њиховој симулацији. Ипак, из Њујорк Тајмса преносе да експерти мисле да би тај процес био значајно мање успешан у реалном свету, али да је ипак забрињавајућ.
Иако не постоје два иста отиска прста, постоје одређени шаблони, и наши телефони читају наше отиске, упоређујући их са сликама делова наших прстију. Значи, отисак који се чува на вашем уређају је заправо гомила малих делова отиска а не пун скениран отисак, и ти мали комади имају више сличности него потпуни отисци.
Доктор Насир Мемон, професор на Њујоршком Универзитету и један од три аутора студије, верује да, ако би неко успео да иштампа рукавицу са такозваним МастерПринтс отисцима на њој, 40 до 50% иПхоне уређаја би се могло откључати унутар пет покушаја, пре неопходне лозинке.
Уколико користите Google Chrome или Mozillu, у ОГРОМНОЈ сте опасности! Могу вам УКРАСТИ сав новац!
Потенцијалне последице свега овога су тешке за предвидети, све док ове студије не почну користити физичке отиске на физичким телефонима. Међутим, Мемон каже да ризик пада ако имате мање отисака на телефону, док више сачуваних значи више делова који се могу копирати.
Иако још увек нема разлога за бригу, свакако треба размислити о томе да телефони убудуће имају мултифактор аутентификацију како би се повећала сигурност.