НАЈГЕНИЈАЛНИЈЕ ОТКРИЋЕ! Ако вам пукне екран МОБИЛНОГ, само притиснете и опет је КАО НОВ! (ВИДЕО)
Школарац је случајно открио материјал који сам себе поправља на собној температури.
Јапански научници представили су нови тип стакла које може само себе да зацели од напуклина и ломова. Револуционарни нови екран могао би да доведе до практично неуништивих телефонских екрана, piše Daily Mail. До открића је дошло потпуно случајно када је један јапански матурант покушао нешто да залепи.
Ново стакло од полимера механички је изразито робусно, а опет може с лакоћом да се поправи притиском на напуклу површину. Довољно је држати сломљене делове заједно 30 секунди на температури од око 21°Ц да се створи спој који је у стању да издржи терет од 300 грама, а за пар сати враћа се на оригиналну чврстоћу.
ПЕРВЕРЗИЈА ЗА ГЕЈМЕРЕ: ЛГ направио нови монитор од 27 инча за одлично играчко искуство (ВИДЕО)
Својства полиетер-тиоурејног стакла откривена су случајно када је матурант Ју Јанагисава припремао материјал као лепило. Јанагисава је рекао како у почетку није веровао у резултате те је више пута поновио експеримент како би био сигуран у проналазак. "Надам се да ће самопоправљиво стакло постати нови еколошки материјал који неће морати одмах да се баци ако се разбије - каже он.
- Висока механичка тврдоћа и способност зацељивања обично су обострано искључиве - кажу стручњаци. - Проширење броја самозацељивих материјала важан је изазов за одржива друштва - додају они.
Полимери с великим бројем молекула стварају механички робусне материјале, али њих је тешко поправити након што пукну. Разлог за то је то што су ланци полимера међусобно испреплетени, па преслабо реагују на покушаје поновног спајања једном када се прекину.
Но, овде је реч о полимеру са мањим бројем молекула, који када је повезан чврстим водониковим везама, даје механчки робустан, али опет лако поправљив материјал, упркос изузетно ниској динамици дифузије. Иако су већ направљени и неки други самопоправљиви материјали, они већином захтевају загревање на високим температурама, од 120°Ц или вишим, како би се реорганизовале њихове међусобно повезане мреже.