НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ КОЈИ ЈЕ РАЗЛОГ: Ево због чега објављивање селфија на друштвеним мрежама није најпаметнија идеја
Недавно спроведено истраживање показало је опасности које прете.
Стручњаци за безбедност често упозоравају кориснике друштвених мрежа да буду опрезни приликом објаве садржаја, поготово приватног садржаја који би неко с лошим намерама могао да искористи за превару, крађу идентитета и слично.
GOOGLE PLAY СТОРЕ УКИДА ОДРЕЂЕНЕ АПЛИКАЦИЈЕ: Ево које и из ког разлога
"МЕТА" УКИДА ЈЕДНУ ВАЖНУ ФУНКЦИЈУ НА MESSENGER-U: Корисници ће морати да пронађу алтернативну апликацију за ОВО
VIBER УВОДИ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Неки корисници могу остати без налога, ево и који
Проблема можете имати чак и ако објавите најобичнији селфи. То је показало истраживање које су спровели професори и студенти одељења специјализованог за друштвене мреже Универзитета у Индијани.
Њихово истраживање је обухватало Twitter, односно Маскову платформу X, али проблеми с крађом селфија, јасно, нису ограничени само на ту мрежу. А и сама крађа селфија који искоришћавају за отварање нових профила на друштвеним мрежама није једини проблем. Наиме, пронашли су више од хиљаду АИ ботова, односно профила који објављују садржај који креира вештачка интелигенција и шире дезинформације, линкове на преварантске странице итд.
Иако су и пре постојали бројни ботови који су ширили лажне вести и варали кориснике, с применом четботова попут ChatGPT-a ситуација се прилично променила. Такви ботови су сада постали уверљивији, они међусобно комуницирају путем платформе X, прате се, деле садржај других ботова како би њихова активност била слична људској активности и како би њихов садржај имао што већи досег.
Како се наглашава у истраживању, у томе су итекако успели па је и стручњацима данас све теже да препознају да је ли се ради о неком програму заснованом на АИ или садржај објављују прави корисници.
Између осталог, такви ботови објављују и савете у вези са криптовалутама и покушавају да преваре људе, односно да их увере да инвестирају у неку лажну криптовалуту, а забележени су и покушају крађе новца из криптоновчаника.
Поред тога, ботови се мешају у разговоре на овој платформи и шире лажне вести о темама попут америчких избора (што је преко Атлантика увек осетљива и прилично врућа тема), здравства итд.
Као један од главних закључака овог истраживања наводи се да су та открића о АИ ботовима само врх леденог брега те да је број малициозних ботова који су направљени тако да их је тешко открити сигурно знатно већи. Такође, наглашава се и потреба борбе против таквих превараната, као и доношење одговарајуће регулативе.