НИЈЕ САМО КОД НАС: Многи градови на удару рансомвер напада
Ко би рекао...
Према извештају стручњака компаније Kaspersky 2019. година је била „година рансомвер напада на локалну самоуправу“. Овај закључак је изведен након тога што су истраживачи компаније посматрали најмање 174 општинске институције, са више од 3000 подређених организација, које су биле циљане од стране рансомвера током протекле године. Слично је недавно доживео и град Нови Сад.
То представља раст од најмање 60% у односу на 2018. годину. Док захтеви актера претњи достижу и до 5.000.000 долара, процењује се да стварни трошкови и нанета штета износе много више. Ово су кључна сазнања безбедносног билтена компаније Kaspersky под називом Story оф the Year 2019.
ЛЕПА ПРИЛИКА: НАСА тражи нове астронауте за истраживање Месеца
КРИВЕ СУ ВЕЛИКЕ КОМПАНИЈЕ: У океанима ускоро више пластике него живих бића
Ransomware као брзо-растући тренд
Рансомвер је главобоља за корпоративни сектор, утичући на предузећа широм света дужи низ година. Као да то није довољно, током претходне године овај тренд се толико брзо развио, и дистрибутери малвера почињу да циљају општинске организације. Истраживачи запажају да иако су ове мете мање способне да плате велике откупнине, веће су шансе да ће пристати на захтеве сајбер криминалаца. Блокирање неких општинских услуга директно утиче на благостање грађана и резултује, не само у финансијским губицима већ и другим друштвено значајним и осетљивим последицама.
Судећи према јавно достпуним информацијама, суме откупнине се знатно разликују, достижући 5,300,000 долара односно 1,032,460 долара у просеку. Истраживачи истичу да ове цифре не представљају крајње трошкове напада, јер су дугорочне последице много штетније.
„Плаћање изнуђивачима је краткорочно решење које само охрабрује криминалце и финансира их како би се могли поново вратити. У случају напада на град, читава инфраструктура је компромитована и захтева истрагу инцидента и темељну ревизију, што неизбежно резултује трошковима који су додатак откупнини. Истовремено, судећи по нашим посматрањима, градови могу некад бити склони плаћању јер често покривају сајбер ризике са осигурањем и алоцирањем буџета за реаговање на инциденте.
Бољи приступ би био инвестирање у проактивне мере попут доказаних безбедносних и решења резервних података као и редовне безбедносне ревизије“, изјавио је Мирослав Корен, генерални менаџер компаније компанији Kaspersky. „Док тренд напада на општине расте, може се пригушити и сасећи у корену мењањем приступа сајбер безбедности, и што је још битније одбијањем плаћања откупнина и објављивањем те одлуке као званичне.“