ОСУЂЕН НА СМРТ ЗБОГ СТАТУСА НА ФЕЈСБУКУ: А само је урадио ОВО ...
Ускраћена слобода говора.
Таимур Раза, муслиман из Пакистана, осуђен је на смрт јер је на Фејсбуку "увредио ислам" - пишу светски медији. Раза је осуђен у Бахавалпуру на истоку покрајине Панџаб, а 2016. је ухапшен због "објављивања увредљивих коментара о сунитским вођама и женама пророка Мухамеда". Раза је припадао шиитском исламу и раније га је ухапсила антитерористичка полиција након пријаве да је "на аутобуској станици показивао људима увредљиви материјал на свом телефону".
НАЈПРОДАВАНИЈА ИГРИЦА У ПОСЛЕДЊЕ 22 ГОДИНЕ: Донела је зараду од МИЛИЈАРДУ долара и то због ОВОГА
Отвореност друштвених мрежа као платформи за јавну објаву личног мишљења или става увек треба поздравити. Иако, кључна је у целој причи самоконтрола, јер заиста треба бити опрезан шта се и када објављује. Велики је број случајева у којима су појединци због својих објава на Фејсбуку остали без посла, били ухапшени или су због појединог поста завршили на оптуженичкој клупи…
Али, све је то дечја игра за трагичну причу Таимура Разе (30) који је осуђен на смрт због богохуљења на Фејсбуку. Несрећни Раза је прошле године врло активно учествовао у јавној расправи на овој друштвеној мрежи, заједно с још петнаестак људи, а на његову жалост, један од учесника расправе је био и тајни агент пакистанских тајних служби задужен за борбу против тероризма.
СВЕ ШТО НИСТЕ ЗНАЛИ О ЕМОЏИЈИМА: Како су настали и која им је била првобитна намена
- Наша породица је сиромашна, али писмена, такав је и Раза. Његов је наводни злочин што се упустио у секташку расправу на Фејсбуку, расправљао је и с Мухамадом Усманом, за ког смо касније сазнали да је агент против-терористичког одељења. Наравно да ово нема везе с тероризмом, трагично је то што се догађа - изјавио је брат осуђеника на смрт, Васим Абас. Вређање или омаловажавање Ислама као религије или пророка Мухамеда у Пакистану иначе су означени као најтежи “злочини”, право на лично мишљење можете да имате толико дуго док га не износите у јавности или као у овом случају на друштвеним мрежама. Власти су у таквим ситуацијама веома “брзе на обарачу”, али опет су сви остали запањени каквом брзином и којом лакоћом је Таимур Раза осуђен на смрт.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ: Ако имате iPhone нечете моћи да саљете поруке из аута, ево и зашто
Власти у Пакистану су чак од друштвених мрежа, Фејсбук и Твитер пре свих, затражиле да активно учествују у откривању и пријави оних који шире бласфемију према Исламу или Мухамеду, а поделили су и “позив” другим грађанима да пријављују оне који критикују њихове светиње. Управо овај део адвокат који ради за "Хуман Rights Watch", Саруп Ијаз, види као највећу претњу за ионако крхку слободу говора.
- Овакве ће поруке власти потстаћи појединце да лажно пријављују друге људе. Ово није никаква борба против тероризма него угрожавање људских права, а неусклађеност пакистанских судова с оним што представљају модерне технологије је фасцинантна - рекао је Ијаз у разговору за "Гардијан". Хоће ли се власти у Пакистану смиловати и поништити смртну казну за Таимура Разу нико не зна, али се сви томе надају.