Паметни телефони су нам окупирали животе! Да ли ћемо ОВУ РЕЧ ускоро сви користити?
Како вам се ово чини?
Грејем Дугони је уживао на фестивалу у Сан Франциску, када је видео нешто што га је узнемирило. Поред њега је био момак који се, мало припит, опустио уз музику, играо, скакао и на моменте изгледао као да је изгубио разум. Неким посетиоцима фестивала је то било довољно смешно да га сниме и тај видео поставе на Јутјуб. Иако је то ствар која се дешава масовно и често, Грејема је то натерало на размишљање, пише "Сциенце Алерт".
Људи на таква места, као што су фестивали, концерти, позоришне представе, долазе да би, између осталог, могли опуштено да комуницирају са другима, препусте се уметничком изразу, деле заједничка осећања са масом, а тада желе да се осећају сигурно и неоптерећено да ће постати звезде интернета. Али, данас сви имају камере на својим мобилним телефонима, и способни су да забележе све што се дешава око њих. Па тако и нестаје интима коју свако од нас жели да има и дели само са оним кога је изабрао.
Ево како можете да сазнате да ли вас је неко од пријатеља на Фејсбуку БЛОКИРАО!
Тада се десио одлучујући моменат за Грејема, када је себи поставио питање: "Који степен приватности можемо да очекујемо у јавности?" Одговор на ово питање није једноставан, али решење јесте - потребно је да се решимо мобилних телефона.
После тога, Грејем је основао компанију "Yondr", која је патентирала и произвела сиву врећицу од неопрена која штити од оштећења, а у који се стави мобилни телефон и „закључа“, док опет не будете желели да га користите.
Овај изум је брзо постао прихваћен, па од, 2014. године, када се појавио, до сада, неколико стотина хиљада "Yondr"-ova је у употреби.
Посебно се користи у школама, на концертима, уметничким догађајима, болницама, судовима, разним окупљањима и забавама. Сада Yondr користи више од 600 школа у САД. Производ функционише тако што на улазу на неки од догађаја, телефон ставите у врећицу, а онда се закључа. Ви га све време имате са собом, али не можете да га користите. Принцип је сличан као са "зујалицама" у продавницама одеће, које умеју да запиште на вратима. Тако и мобилни не можете да „ослободите“ сами, док га неко од организатора не „ослободи“. На улазима у школе, болнице, судове, венчања, концерте или друге догађаје, обезбеђење љубазно замоли посетиоце да своје телефоне ставе у "Yondr".
Ефекти су одмах видљиви. Испрва, људи бивају изнервирани, збуњени, протестују, и не знају шта ће са својим рукама које нису упослене на мобилном. Али, исто тако, можете да их видете како комуницирају међу собом, друже се, размењују утиске и, генерално, влада боља, приснија атмосфера... У средњој школи која је прихватила овај "систем" ученици су побољшали оцене, а и проблема са дисциплином је све мање.
Да ли ће Yondr и Yondriranje ући и у наш речник, време ће показати, али позитивни ефекти смањеног коришћења мобилних телефона, свакако отварају нову тему за размишљање. Да ли ће и код нас овај згодан изум ући у употребу, видећемо. Али свакако, бисмо морали да се запитамо - да ли мобилни телефони чине наш живот бољим?