Продужите животни век батерије: Неколико савета за ваш рачунар
Windows 10 омогућава уређивање такозваног "power плана", односно режима потрошње смештеног у подешавањима вашег ПЦ-ја или лаптопа.
Како бисте направили свој план потрошње енергије, уђите у подешавања бирајући Цонтрол Панел -> Power Оптионс. Ево на шта би све требало да обратите пажњу.
Искључите екран и ставите рачунар у "слееп моде"
Две опције најлакше можете да подесите - искључивање екрана и слееп моде. То, заправо, значи да подесите за које време након га не користите, ће рачунар прећи у слееп моде или ће му се екран искључити.
Можда ћете морати мало да се поиграте са временима пре него што добијете оно што желите, али ако укључите ове опције (уз прикладно кратко време), сигурно ћете уштедети на батерији.
Осветљење екрана
Ако немате појма где се налазе подешавања за осветљеност екрана, не брините, није проблем у вама. Microsoft је ово склонио из Power Моде подешавања још одавно. Осветљење сада мењате из нотификација у доњем десном делу екрана - одаберите Ацтион Центер и видећете слајдер који служи баш за то.
Према недавној студији са Харвардовог центра за енергетику, смањење осветљености екрана са 100% на 70% смањиће потрошњу енергије за 20%.
Напредна подешавања
Power план за Windows 10 има још занимљивих опција. Бирајте "Change advanced power settings" за отварање напредних подешавања. Тамо ћете наћи три додатне опције: Слееп афтер (спавај након), Allow hybrid слееп (дозволи хибридни сан) и Хибернате афтер (хибернирај након).
Hybrid слееп омогућава комбинацију спавања и хибернације која је идеална за ПЦ, али није толико корисна код лаптопа.
Слееп афтер могуће је комбиновати са Хибернате афтер. Ако Слееп ставите на "Невер" и поставите време за хибернацију, рачунар неће отићи на "спавање" уопште, већ у "хибернацију".
Најбоља штедња енергије постиже се, додуше, кобинацијом ове две функције - подесите да рачунар уђе у хибернацију након одређеног времена, уместо да само "спава".
Шта је хибернација?
Хибернација "стрпа" ваш системски РАМ на диск и након тога угаси рачунар, драматично смањивши потрошњу струје. Ово решава и проблем са нестанком струје, пошто је све ускладиштено на диску. Повратак из хибернације траје дуже од буђења из сна.
Напајање процесора
Покретање захтевних програма може да узрокује драматични пад батерије, независно од плана потрошње који користите. "Processor power манагемент" контролише снагу вашег ЦПУ-а, пруживши дужи радни век у замену за брзину процесора.
Ако је максимално стање 100%, ваш CPU ће трошити све што му треба. Ако је 50%, трошиће мање. Ова опција подсећа на "изврнути оверцлоцкинг" - мање ЦПУ-а значиће мање потрошене струје и дужи живот батерије.
Бежични адаптери и графичке картице
Ако користите Интел, видећете подешавања под називом "Интел Грапхицс Settings" у напредним опцијама.
Ту можете да одредите основни ниво потрошње графике у интегрисаном ГПУ-у, а на располагању су вам су равнотежа (баланцед), максимални живот батерије (maximum battery лифе) и максималне перформансе (maximum перформанце).