Спавате са мобилним телефоном? ПОСЛЕ ОВОГА ћете оставити ту лошу навику
Здрав сан је од виталног значаја како би што дуже опстали у овом брзом и лудом свету.
Паметни телефони су постали веома моћан алат са којима људи обављају свакодневне обавезе, уз то може да служи и као разонода.
Реалност је да се тешко одвајамо од њих и да их свуда носимо са собом, од школе, посла, теретане, па све до тоалета и кревета.
Можда је и тужно, али уз њега се будимо, а исто тако њега видимо и последњег, пре спавања. То је сасвим нормално, људи желе да буду у току, чекају поруку или нотификацију, или просто воле да користе друштвене мреже. Ипак, не би требало да носите телефон са собом у кревет, поготово ако желите да се наспавате. У наставку текста можете видети три разлога.
Теже ћете заспати
Опште познато је да вас мобилни телефони, друштвене мреже, медији, пријатељи, па све што се налази на том парчету уређаја, бомбардује информацијама. Студија из 2011. године открила је да девет од десет Американаца користи неки уређај сат времена пред спавање. Некада заиста може бити тешко оставити телефон. Видели сте неки занимљив клип на YouTube платформи, Инстаграм вам освежава шта су све ваши пријатељи објавили, или играте неку заразну игру, нећете ни осетити а већ ћете пробити ваш термин за спавање, три или четири ујутру заиста није погодно време за сан, што се потом осети сутрадан, преноси МакеУсеОф.
Као што смо написали, сматрамо да мобилни телефони и све што га прати бомбардује кориснике информацијама, а тим подацима је потребно да легну у ваш систем, то јест да их мозак разради, што даље доводи до тога да мислите о истим и тако себи одлажете сан. Због тога покушајте да истренирате ваш ум, оставите телефон на други крај собе или у другу просторију, ако не можете да издржите онда ћете морати да устанете како би отишли по њега.
Паметни телефони ремете циклус сна
Некоришћењем телефона пред спавање, ви смањујете експонирање плавом светлу које може пореметити ваш ритам спавања. Плаво светло утиче и на ваш унутрашњи сат, колико год то чудно звучало, тако што одлаже природно лучење мелатонина пре него што заспете. Наша тела могу природно да препознају када је време за спавање и за сан, а та плава светлост заварава мозак да је још увек дан.
Велике шансе су да ћете устати грогирани и неиспавани, а најбољи начин да превентивно зауставите тако нешто је да не користите телефон пред спавање. Ипак, постоје филтери за ова плава светла који смањују овај ефекат, али свакако је боље решење када бисте му забранили приступ кревету.
Постоји низак ризик од радијације
Постоји велики број људи који тврди да телефони изазивају канцер, импотенцију и још много тога другог, али још увек нема научних доказа који поткрепљују такву тврдњу. Студија Натионал Toxicology Програм из 1999. године је пацове излагала високој стопи зрачења радио фреквенција са мобилних телефона. Пронашли су доказе тумора, и бенигни и малигни, у срцима, мозгу и надбубрежним жлездама пацова.
Ипак, Управа за храну и лекове (ФДА - Америка) истиче да "30 година истраживања није повезало излагање радиофреквенцијској енергији од употребе мобилних телефона са здравственим проблемима, попут рака". Због конфликта мишљења научних студија и информација, тешко је да вам било шта саветујемо када је у питању овај проблем.
Пробајте ово вечерас и јавите нам резултате
Покушајте да оставите телефон у другој соби, уколико вас он буди нека макар буде удаљен бар један метар. Ово је добра ствар и уколико имате обавезе, што значи да нећете моћи да померите аларм за још 15 минута сна, већ ћете морати да устанете како би га угасили, а једном када устанете то значи да почиње дан!
Вероватно нећете ни приметити разлику да телефон није ни ту после одређеног времена, али ће вам се повећати шансе за квалитетан сан, што морате признати да је привилегија у овом брзом свету који нема времена да вас чека. Уколико волите да слушате музику пред спавање или неки подкаст, боље укључите спикерфон, bluetooth звучнике или бежичне слушалице како не би морали да ставите телефон поред главе.