ТИНЕЈЏЕРИ БЕСНИ: Школе забрањују коришћење мобилних телефона ученицима
Ригорозна одлука!
Француска је пробила лед и законски забранила коришћење мобилних телефона у основним школама. Али шта је са другим европским државама? Да ли ће и оне кренути француским стопама?
Француска је законски забранила коришћење „паметних телефона“ у основним школама. Од августа прошле године, употреба приватних телефона током наставе је строго забрањена. Осим тога, француски основци не смеју да користе ни приватне таблете, ни друге електронске уређаје – чак ни у школском дворишту.
ЧИЧА ЈЕ ЛУД! Закачио је 11 мобилних телефона на бицикл и јури Покемоне по граду! (ВИДЕО)
Но како је то регулисано у другим европским државама?
У Немачкој генерална забрана постоји само у Баварској. У остатку земље, свака школа може самостално да донесе такву одлуку – која онда важи само за њу. И то су неке већ и урадиле. Као уосталом и неколико школа у Шведској и Великој Британији. Сличних примера има и у Србији и Хрватској. Но, у питању су само појединачне иницијативе, а не генерална законска забрана као у Француској.
И док заговорници истичу да то позитивно утиче на радну атмосферу и повећава пажњу ученика, поготово оних слабијих, критичари су мишљења да се забранама ионако ништа не постиже.
Они, уместо тога, заговарају отворен и одговоран приступ новим технологијама, и предлажу увођење нових предмета који би се бавили заштитом података или личних права.
Јер, хтели ми то или не, младе више није могуће замислити без мобилних телефона. У Немачкој 70 одсто деце између 10 и 11 година већ поседује сопствени паметни телефон, и чак 94 одсто младих од 16 до 18 година.
Зато можда није право питање како протерати мобилне из школа, већ како их што паметније искористити у настави.