УГРОЖЕНО МИЛИЈАРДУ ТЕЛЕФОНА: Ови телефони спадају у посебну зону ризика од напада хакера
Ако имате ове Андроид телефоне, то значи да сте изложени ризику од "крађе података, захтева за откупом или другим врстама малвер напада".
Више од милијарду Андроид телефона и таблет рачунара у свету угрожено је од потенцијалног напада хакера, јављају светски медији.
Истрага је открла да два од пет Андроид телефона не примају Гуглова безбедносна ажурирања, због чега су изложени ризику од "крађе података, захтева за откупом или другим врстама малвер напада".
ЛЕПА ПРИЛИКА: НАСА тражи нове астронауте за истраживање Месеца
КРИВЕ СУ ВЕЛИКЕ КОМПАНИЈЕ: У океанима ускоро више пластике него живих бића
Гугл редовно безбедносним закрпама ажурира свој оперативни систем Андроид, како би спречио хакере да "упадају" у систем. Старији модели паметних телефона, међутим, сада су престали да добијају апдејте, чиме су потенцијало постали угрожени.
Без адекватног безбедносног ажурирања, хакери су у стању да злоупотребе безбедносне рупе у опертивном систему и тиме злоупотребе податке корсиника, пише The Сун.
Истраживачи британске потрошачке асоцијације "Which?" насумично су одабрали неколико телефона из групе угрожених и, после тестирања у лабораторији, установили да они могу веома лако бити хаковани. Међу њима су били модели произвођача Гугл, ЛГ, Моторола, Самсунг и Sony, од којих су многи још увек доступни у онлајн продаји. Према тврдњама британског удружења, сваки Андроид паметни телефон из 2012. године и старији потенцијално је угрожен.
Which? је као пример таквих телефона издвојио моделе Самсунг Galaxy С3 и Sony Xperia С, за које истиче да би њихови корисници требало да буду "посебно опрезни".
Такође, упозорени су и корисници свих верзија Андроид оперативног система старијих од верзије 7.0 Ноугат, која је издата 2016. године, да покушају да ажурирају свој софтвер, пошто старије верзије неже више добијати ажурирања.
Према наводима из извештаја, око 40 одсто корисника Андроид потпада под категорију корисника чији уређаји користе старије верзије софтвера и који ће престати да добијају ажурирања.
А према подацима Google-a за 2019. годину, у свету тренутно има 2,5 милијарди активних корисника Андроид уређаја. Међу њима, тек нешто више од 10 одсто њих користи Андроид 9.0 Пие оперативни систем, а још мањи број Андроид 10.
Проблем угрожености Андроид уређаја, у односу на Apple иОС уређаје, лежи и у томе што Google-ov софтвер користи много већи број произвођача, који за своје уређаје различитих карактеристика и цена користе и различите верзије Андроид оперативних система. С друге стране, сви Apple уређаји и њихов софтвер потичу "из куће", па је и безбедносну контролу над њима, наводно, много лакше спроводити.