УСКОРО СТИЖЕ: Кажу да ће променити СВЕ
Вештачка интелигенција је свуда...
Вештачка интелигенција је већ сада свуда око нас а њена примена се убрзано шири, од аутономних возила, преко свакодневног коришћења интернета, до ажурних предвиђања урагана...
Давне 1950. године, британски технолошки визионар Алан Туринг објавио је чланак у магазину Минд под називом „Рачунарски механизми и интелигенција“, који је у време када је настао деловао као чиста научна фантастика.
- Могу ли машине да достигну степен развоја на коме ће почети да размишљају, не баш сасвим као људи, али на начин близак њима? - питање је које је Туринг поставио у поменутом чланку.
МЕЊАЈУ СЕ ВРЕМЕНА: Представљен округли мобилни телефон (ФОТО)
МОЖДА СУ БУДУЋНОСТ: Анимиране вести су почетак еволуције информативног програма
НАЈАВЉЕНА: Нова игра из "Лорд оф the Рингс" франшизе ускоро стиже
Он је сматрао да могу. Чак и више од тога, веровао је да машине уз помоћ софтвера могу да науче да посматрају окружење и уче из њега и то ствари као што су играње шаха или опонашање људскиг гласа. И да, у перспективи, машине то могу да почну да раде саме без људског навођења.
- Можемо очекивати да машине на крају буду способне да се такмиче са човеком у чисто интелектуалним стварима - предвидео је он.
Седамдесет година касније, Турингова визија постала је стварност. Вештачка интелигенција или АИ, што је скраћеница од енглеског назива „Артифициал интелигенце“, машинама омогућава да уче на основу искуства и да изводе когнитивне задатке, за које се некад веровало да је само људски мозак способан да изврши, наводи сајт How Stuff Works.
Примена АИ-ја убрзано се шири, од аутономних возила која без људске руке могу да крстаре улицама, па до ажурних предвиђања надолазећих урагана. У свакодневном животу, примену вештачке интелигенције срећемо и док претражујемо интернет, када нам искачу „chatbot“-ovi и нуде помоћ или одговарају на питања.
У неким напреднијим варијантама, она покреће паметне уређаје попут личних асистената, којима командујемо гласом и од њих тражимо да промене канал на ТВ-у или да искључе аларм који звони. Могућности АИ-ја су далеко од исцрпљених. Тек се очекује масовнија примена вештачке интелигенције, а предвиђања су да би до 2030. године она могла да произведе економски ефекат вредан 13 трилиона долара, показује истраживање Института Мек Кинси.