Вештачка интелигенција не може да буде легално признат изумитељ
Тако су решили...
Вештачка интелигенција има безброј начина употребе, али изгледа да проналазак уређаја није један од њих – барем у очима УСПТО (Унитед Статес Патент анд Традемарк Office). Агенција је донела одлуку о две пријаве патента за уређаје креиране путем АИ система, утврдивши да само људи могу легално да се признају као изумитељи.
Правне недоумице
Предмети око којих се водила расправа – лампица за хитне случајеве и посуда за пиће која мења облик – су изуми првенци система која се зове ДАБУС. Артифициал Инвентор Пројецт поднео је пријаве прошле године у име АИ креатора, Степхен Thaler-a. Адвокати АИП-а заједно са Степхен-ом тврдили су да, како Thaler није имао никакву стручност ни у једној од тих врста производа и не би могао сам да их смисли, ДАБУС би требало да буде заслужни проналазач.
Предвиђа се раст на тржиту е-тротинета након пандемије
Епл одложио производњу дугоочекиване "дванаестице"
УСПТО није попустио. Агенција је констатовала да амерички патентни закон користи заменице и језик као што је „било ко“ како би означили проналазача. Написали су да „само физичка лица могу бити именована као изумитељ у патентној пријави“, како стоји у закону. Британска канцеларија за интелектуално власништво и Европска канцеларија за патенте претходно су одбиле АИП пријаве уз сличне разлоге, упркос уверењу да су уређаји вредни одобрења патента.
Случај ДАБУС поставља слична питања власништва и нељудских права – па чак и оно шта је то што нас чини људима, што друге субјекте не чини – као у познатом случају ауторских права мајмунског селфија, где је ПЕТА покушала да изнесе мишљење да би мајмун могао да поседује ауторска права на селфи. На крају, према прописима УСПТО-а одлучено је да само фотографије које су снимљене од стране људи могу бити заштићене ауторским правима, те је случај ПЕТА одбачен.