ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ИЛИ НЕ? Чак 94 процената младих у Србији има профил на друштвеним мрежама
Велики пораст!
Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић рекла је да у Србији око 94 одсто младих има профил на друштвеним мрежама, а само 23 одсто родитеља контролише време које њихова деца проводе на интернету.
- Србија је, по последњем истраживању, десета земља у свету по развијености савремених информационих технологија, а када је у питању безбедност деце на интернету, Србија је прва земља у региону - казала је она на конференцији "Дан безбедног интернета" у Београду.
Матић је подсетила да је пре две године основан Национални контакт центар за безбедност деце на интернету са циљем да се смање могућности злоупотребе младих путем интернета.
Она је указала да је пре оснивања тог центра постојао велики проценат девојчица које су биле спремне да се упознају са непознатим људима са којима су оствариле контакт на друштвеним мрежама, а сада је тај проценат мањи.
- За две године било је више од 7.000 позива, од којих је формирано 1.380 предмета, а 155 је имало елементе кривичног дела. Међу тим предметима најзаступљеније је вршњачко насиље, али и злоупотреба налога на друштвеним мрежама, врбовање и педофилија - рекла је Матић.
По њеним речима, у Србији је повећан број деце која имају одређени вид зависности од видео игара.
- Приметни су и бројни поремећаји у социјалном понашању деце који су проузороковани коришћењем интернета. Због тога држава има обавезу да створи све неопходне услове за превенцију злоупотреба путем дигиталних техногија - оценила је Матић.
Саветница министра просвете, науке и технолошког развоја Катарина Алексић рекла је да се безбедност на интернету може постићи једино оспособљавањем младих људи да друштвене мреже користе на адекватан и сигуран начин.
- Деца и млади морају да разумеју како да живе у дигиталном добу. Не треба да се плаше онога што доносе савремене информационе технологије, али треба да буду опрезни - указала је она.
Алексић је подсетила да је у основним школама у Србији уведен обавезан предмет "Информатика и рачунарство" који, по њеним речима, похађа 130.000 ученика.
- Тај школски предмет се врло детаљно дотиче дигиталне писмености и дигиталног насиља, а са циљем да младе упозна са свим опасностима које могу да им се догоде на интернету - рекла је Алексић.