СКОРО ДВЕ ГОДИНЕ БИО ЗАРАЖЕН КОРОНОМ: Овај мушкарац је највећи БАКСУЗ - дефинитивно оборио рекорд
Др Лук Благдон Снел каже да је то дефинитивно најдужи пријављени и документовани случај до сада.
Др Снел, стручњак за заразне болест у фондацији Гај и Свети Томас, британске Националне здравствене службе, планира са својим тимом да представи неколико случајева дугог ковида на конференцији о заразним болестима, која се одржава овог викенда у Португалу.
"КРАЉИЧИНА КЛИНЧКА СЛИКА АСИМПТОМАТСКА" Корона не штеди ни монархе моћних држава
ЈОШ УВЕК НИЈЕ КРАЈ! СИТУАЦИЈА ЈЕ НЕПРЕДВИДИВА: Стручњаци упозоравају на нове ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ сојеве корона вируса
КОРОНА МОЖЕ ДА ИЗАЗОВЕ ОВУ БОЛЕСТ! Ако сте прележали ковид, овај СИМПТОМ је знак да је вирус направио хаос у телу
Њихова студија истраживала је како вирус мутира и да ли нови сој може да се појави у организму пацијента који је дужи временски период заражен. У истраживање је било укључено девет пацијената који су били заражени најмање осам недеља.
Сви учесници су имали слабији имуни ситем због претходне трансплантације органа, ХИВ, рака или лечења других болести. Поновљени тестови су показали да су њихове инфекције трајале у просеку 73 дана, док су две особе “носиле” вирус више од годину дана. Раније су истраживачи рекли да је најдужи познати случај који је потврђен ПЦР тестом трајао 335 дана.
Научни тим наглашава да се такозвани “упорни” ковид, разликује од дугог ковида.
- Када говоримо о дугом ковиду, људи често претпостављају да је напустио организам, а остали су само симптоми. Међутим, када је у питању упорна инфекција, то подразумева активну репликацију вируса - казао је Снел.
Сваки пут када су истраживачи тестирали пацијенте, анализирали су генетски код вируса како би се уверили да ли се ради о истом соју. Генетско секвенцирање је показало да се вирус временом мењао.
- Мутације су биле сличне онима које су се касније појавиле у широко распрострањеним варијантама - рекао је руководилац истраживања.
Неколико "рекордера", један и даље има корону
Особа са најдужом познатом инфекцијом била је позитивна почетком 2020. године, а умрла је током 2021. Истраживачи су одбили да наведу узрок смрти и рекли су да је пацијент имао неколико других болести.
Пет пацијената је преживело – двоје се излечило са, а двоје без терапије, док је једна особа и даље је заражена ковидом. На последњем тестирању, инфекција тог пацијента трајала је 412 дана.
Истраживачи се надају да ће бити развијено више третмана који би потенцијално могли да помогну људима са упорним инфекцијама да победе вирус.
- Морамо имати на уму да постоје неки људи који су подложнији овим проблемима као што су упорна инфекција и тешка клиничка слика - закључио је Снел.